Jump to content

Dvd'ye Fazla Veri Yazdırma

emutlu

Recommended Posts

Selamlar.. Elimde üç adet .mkv uzantılı film var. Boyutları; 4.71 GB, 4.61 GB ve 4.66 GB

Princo ve Philips marka dvdlere bu filmleri yazdırmak istediğimde yetersiz alan uyarısı veriyor.

Dvdlerin üzerinde 4.7 GB yazıyor ama kopyalama yapmıyor. Princo marka olanlar DVDR-R, Philips olanlar DVD+R

Nero 6 kullanıyorum. Extra yazdırma seçeneklerini aktif ettim ancak 4600 MB'dan fazlasını desteklemiyor.

İnternette araştırdım ama hep CD'ye fazla yazdırma ile ilgili bilgiler var..

Bu sorunu ne ile halledebilirim? Başka bir program ya da yöntem olabilir mi?

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler :)

convert veya winrar ile sıkıştırma yapabilirsin...

örneğin 3 filmi converter x to dvd programı ile tek dvdye dvd film şeklinde yazdırabilirsin yada winrar ile en iyi sıkıştırma ile nerdeyse boyutlarını 3 kat azaltabilirsin...

onun haricinde herhangi bir çevirici örneğin total video ile çeviri yapıp 750 mb hemen hemen aynı kalitede çevirebilirsin...

mkv filmlerde altyazı ses gibi bir çok şey bir arada olduğundan boyutları biraz büyüktür...

direk sıkıştırma ile ilgili bir bilgim yok ..

birde neroda sanırrım dvd boyutunu tam kullanamıyormuşun dvd video yaz diyerek dvdye çevirebilir yada daha yüksek bir sürümünü kullanmayı deneyebilirsin..

ben en adi dvdlerden kullandığım halde tam boyut kullanmada sorun olmuyor bu dvd markasıyla ilgili değildir programda bir sorun vardır...

dvd5 tipi dvdlerde 4.7 gb yazar ama normalde en fazla 4483 mb boyutunda veri yazabilirsiniz.DVD'ye fazla veri yazdırma dvd yazıcınıza zarar verebilir.Okunma sorunlarına yol açabilir.exitly dediği gibi ya sıkıştır veya filmlerini divx formatına çevir.Aralarında aman aman bir fark olmayacaktır.Saygılarımla

WinRAR ile sıkıştırma boyut açısından işe yaramıyor.. Ben bir convert program kullanıyorum.. Encode işlemi 10-12 saat sürüyor ama kalite kaybı olmamasından dolayı değer. Yine de bilgiler için teşekkürler. Başka fikri olan varsa paylaşsın lütfen :)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...