Jump to content

Eğitim Sistemi Bu Olmalıydı ...........

sistem_x_

Recommended Posts

SECUR1TY (arkadaşımıza cevap yazıyodum ki çöp kutusuna taşınmış ondan dolayı yenı konu açtım

asıl sorun bizde değil

ben bu konu üstünde yıllardır düşündümde diyebilirim

öncelikle milli eğitim sistemi değişmesi

nasıl bir sistem gelmelıkı insan degısebılmelı

biz 8 sene orta ögretim + 4sene lise + ve üniversite 4 sene ++ (okuyanlar için)= 16 sene oldu eeee peki 16 yıl boyunca ne ogrendık bize bir soru sorulsa

bilebilecek miyiz hyr %90 bilemıyecegız.

bunun sebebi nedir....

insan hayatı boyunca ogrendıgı bılgılerı yetişecek öğrenciye 1 senede öğretebilecek kapasiteye sahip

benim düşüncem

Bilinen Konular Saklanıyor Zorlastırılıyor dogru durust ogrenemıyoruz.Daha doğrusu öğretilmiyor.

egitim sistemi 16senede bitirmek yerıne şöyle bir sistem olsa 5 sene de bir devrim yaparız...

Sayısal derslerden baslıyalım

ogretmen nekadar anlatırsa anlatsan sınıfta cogunu unuturuz

ewe gıttıgımızde takıldıgımız yerde kıme soracagız...hiç kimseye tabi

EĞER video çekimli olsa o ogrencı tekrar tekrar yapar ve anlamadıgı hıc bır yer kalmaz

ustune ustluk ogretmene bılene gerek kalmaz

Sözel Dersler

TARİH öğr. öyle detaylı anlatırki öğretmen hiç kimse dinlemez bilmezki karsısındaki öğrencinin nasıl anlayacagını

sene sonunda 300 sayfalık tarıh kitabından %5 ve %10 arası hafızamızda ya kalır ya kalmaz

EĞERdetayları anlatırken sonunda krıtık noktaları bize anlatması daha dogru olur

ve hafızamızda kalma ıhtımalı cok yuksek olur

v.s.

ve hayatta karsılastıgım yasadıgım bir kac ornek sizlere paylasıyorum

makine bölumunu okuyorum suan 2 yıılık gazı unıversıtesındeyım şuan

ben 2 sene once iş yerinde çalısıyordum ve bir bolum sefı alındı ıs yerıne ve hıc bır sey bılmıyor dıyorumkı kumpas v.s. okuması bılıyormusun dıyorum ve bana dediği hyr

ben de dedim ki sana 5 dakkada bu ölçme aletlerını hepsını ogretebılırım dedım ve öğrettım

ve ogrettımde bana dedıgıde ben 3 sene de ogrenemedıgım ölçme aletlerini bana 5 dakkada öğrettın dedi

ve son örnek

üniversitede okurkan ben çok ıyı teknik resim çizerdim ve bir arkadsım vardı hiç bilmezdi ona da dedımkı suan dersdeyız ögretmen anlatıyor ama sen anlamıyorsun

sanada 5 dakkada ögretirim dedim ve biraz ögrendıkten sonra

onun dedıgıde cok kolaymıs hemen dedıklerımı anladı kendısı yapmaya basladı

ve buna benzer bilgileride paylasabılırsınız aklımda daha binlerce düşünce var ama uygulama olmadıktan sonra hiç bir şeye yaramıyor:(:rofl:

hocaların üslubu öğrecilere göre değil.arkadaşımız anlatsa daha rahat anlarız ama hoca anlatınca anlamamız zorlaşıyor. Onun için hocalar öğrencilere tepede bakacağına öğrencilerin anlayacağı dilden konuşması daha iyidir diye düşünüyorum.

Üstat az sonra bu konu da çöp kutusuna taşınır lakin ben yine de dayanamadım ve yazacağım......

2 yıllık üniversitede okuyan bir genç olarak açtığınız konuda yazdığınız kelimelere ve cümlelere bakınca aynı sizin gibi düşündüğümü anladım.

Evet,sizler gibi Türkçemizi bile yazıp konuşmaktan bihaber gençleri yetiştiren (ya da yetiştirdiğini sanan ) eğitim sistemi mutlaka ama mutlaka değişmeli ve üzülerek söylemeliyim ki,sen kardeşim,buna en güzel örneksin.

Amacım kalbini kırmak değil ama bilinmeli ki:

1-Herkes kendi evinin önünü süpürürse sokak temizlenir

2-Karanlığa küfredeceğine kalkta bir mum yak.

Saygılar.

Üstat az sonra bu konu da çöp kutusuna taşınır alkin ben yine de dayanamadım ve yazacağım......

2 yıllık üniversitede okuyan bir genç olarak açtığınız konuda yazdığınız kelimelere ve cümlelere bakınca aynı sizin gibi düşündüğümü anladım.

Evet,sizler gibi Türkçemizi bile yazıp konuşmaktan bihaber gençleri yetiştiren (ya da yetiştirdiğini sanan ) eğitim sistemi mutlaka ama mutlaka değişmeli,ve üzülerek söylemeliyim ki,sen kardeşim,buna en güzel örneksin.

Saygılar.

hızlı yazmaya calıstım kı ve bu boyle oldu

burda kımın yazdıgı deyıl sebeb ve sonuc onemlı

imla klavuzuna uyamadıgım içinde herkesden özur dılıyorum

burda imla klavuzu deyıl bır seyler ogrenmek benım ıcın sızın ıcınde oyledır kesın

dınlemesını bıldıkten sonra bır aptaldan da bırseyler ogrenebılırsın sakın yanlıs anlasılmasın bu bır atasozu

hızlı yazmaya calıstım kı ve bu boyle oldu

burda kımın yazdıgı deyıl sebeb ve sonuc onemlı

imla klavuzuna uyamadıgım içinde herkesden özur dılıyorum

burda imla klavuzu deyıl bır seyler ogrenmek benım ıcın sızın ıcınde oyledır kesın

dınlemesını bıldıkten sonra bır aptaldan da bırseyler ogrenebılırsın sakın yanlıs anlasılmasın bu bır atasozu

Kardeş güzel noktaya değindin ama gerçekten yazım yanlışların konuyu yerle bir etti :rofl: :rofl: Farklı bir konudan bahsetseydin bu yanlışların dikkat çekmezdi ama konuyla alakalı olunca tepki alman normal biraz. Bazı noktalı harflerin noktalarını kullanmamışsın mesela. Nasıl alışkanlık edindin ki bunu ?

Ayrıca

"deyil" >YANLIŞ

"değil" >DOĞRU

ben bir öğrenciyim TNC-TR yi de öğretmenim olarak göruyorum diyorum ki :

ben bir hata yaptım imla klavuzuna uymayarak bir yazı yazdım

öğretmen bana kızarmı, cezamı verir yoksa benım yazdıgım yazıyı okuyarak benı anlamaya mı calısır.

saygılarla TNC-TR ye

öğretmen bana kızarmı, cezamı verir yoksa benım yazdıgım yazıyı okuyarak benı anlamaya mı calısır.

saygılarla TNC-TR ye

Mesajımda da belirttiğim gibi,asla kalbini kırmak istemedim,istemem de.Evet öğretmen severek öğretir.Ama unutma ki,imla kurallarına dikkat etmedikçe bu sende alışkanlık haline gelir ve sorun katlanarak büyür.Düşüncelerine gelince,katılmamak mümkün değil.

Üstat az sonra bu konu da çöp kutusuna taşınır lakin ben yine de dayanamadım ve yazacağım......

Evet,sizler gibi Türkçemizi bile yazıp konuşmaktan bihaber gençleri yetiştiren (ya da yetiştirdiğini sanan ) eğitim sistemi mutlaka ama mutlaka değişmeli ve üzülerek söylemeliyim ki,sen kardeşim,buna en güzel örneksin.

Saygılar.

valla daha ilk cümlerlerde ben olayı okumadan daha yazmayı bilmeyen biri bu konuyu nasıl açardiye düşünürken aşağıda senin mesajla karşılatım ve çok güzel tercüman oldun. tebrikler. Sistem sistem mi değilmi onu tartışmak gerekli gerçekten ama işi bilenlere bırakmak daha doğru. Çünkü herkesin kendine göre bir doğrusu var ve uygulamak istiyor ama nereye kadar başarı sağlanıyor orasıda ayrıca tartışılır. Bir öğretmen olarak söylediği gibi yazan sonrada sistemi tartışan gençliği esefle kınıyorum.

saygılarla TNC-TR ye

Öğretmen kızarsa eğer bu öğrenci için yıkım olabilir. Ama kızmıyor diyede düzelmeyen öğrenci olursa işte buda öğretmen için yıkım olur. Bize derste kalacağı kesin olan bir öğrenci ben bu okulu bitiririm hocam öyle yada böyle diyor ve ertesi gün babası gelip oğlumu geçirin diyorsa (babası müdür yardımcısı) ve onun dışında yıl içinde 1 kez bile okula gelmiyor oğlu ile ilgilenmiyorsa Öğretmen babaya mı öğrenciye mi kızmalı? Yoksa bıraktın diye MEB öğretmene soruşturma mı açmalı?

Malesef senin söylediğin gibi.. Ab standartlarında olabilmemiz içün, işsizliğin üstünü örtmemiz gerek. E bunun da en kolay yolu okul. Şey sürüsü gibi sürersin çocukları 15-20 sene, haliyle yavaşlatırsın kötü gidişatı. Bizim devletimiz hala devlet olamadı. Hala gelen hükümetlere göre kararları yorumluyoruz. Yahu birisi de desin ki, bu bizim devlet politikamız! Nerde..

Şimdi şu da var, yıllardır bu sistemlere maruz kaluyoruz. Değişim yok. Demek ki değişimi gerçekleştirecekler biz olacağız.Bizim milletimiz çabuk uyanır, inşallah yakında ayağa kalkacağız.

ben de bir öğretmen adayı olarak birkaç şey söylemek isterim...Evet eğitim sistemimizde derhal düzeltilmesi geeken yanlışlar ve bazı eksiklikler var ama bunu tartışmak ne kadar fayda sağlar bize diye düşüünyorum..Tartışmayalım demiyorum ama eğitim sisteminin düzenlenmesinde söz hakkı olan kimseler olmadığımıza göre değişim için başlangıç noktası sistemi tartışmak değil sanıırm..Bundan önce aile eğitiminin önemli olduğunu düşüünyorum..bu konuyu burada tartışmak anne baba adayları olduğumuzu düşünürsek oldukça faydalı olacaktır..Mesela en basiti ülkemizde okuma alışkanlığı yok denecek kadar az..Okuma alışkanlığını edinmiş anne babalar olabilirsek okumayı seven gençler yetişebilir..Bu da oldukça önemli bir gelişim olur eğitim alanındaki değişim için..Bir arkadaşımız Türkçeyi doğru kullanmaktan bahsetmiş..Türkçeyi doğru kullanmak kendini doğru ifade etmek öğrenemyi öğrenmek okuma alışkanlığıyla kazanılabilir..Sonuç itibariyle değişime önce kendimizden başlayalım..Başlayalım ki eleştiride bulunma hakkımız olsun..Aksi takdirde biz hiçbirşey yapmayalım oturalım hükümeti eleştirelim bu boşa gevezelik etmekten başka işe yaramaz..

Elbette eğitim sistemi değişmeli, dünyanın hiç bir köşesinde Türkiye deki gibi berbat bir sistem yok.. Çok küçük bir örnek vereceğim;

Ben şu an 11. sınıfa geçtim yani lise 3'e. Biz 4.sınıftan beri yani tam 7 yıldır İngilizce dersi görüyoruz.. 7 yıl ingilizce dersi gören bir öğrencinin ana dili gibi ingilizce konuşamaması için ya gerizekalı olması lazım ya anlama sorunlu olması lazım.. Bana sorarsanız açıkçası ben anlama sorunlu olduğumu sanmıyorum.. Babam 42 yaşında şu an ki; bu yaşa gelen insanların bir şeyler öğrenmesinin ne kadar zor olduğunu herkes bilir. 9 günlük bir ingilizce kursuna gitti ve benim 7 sene de öğrendiğimin 10 katı fazlasını öğrendi şimdi benden çok daha iyi anlıyor ingilizceyi.. Aradaki farkı siz görün artık.. 7 senedir bize it is a pencil dan başka bir şey öğretmediler.. En ufak bir şey, Türkçe dersi edebiyat ve dil anlatım dersleri.. 2. sınıfta öğrendik basit,türemiş,bileşik sözcük üçlüsünü.. Liseye geldik hala bu konuları işliyoruz.. Tarih dersi, ilk okulda sosyal bilgiler diye geçiyordu hayat bilgisi diye geçiyordu.. Kurtuluş Savaşı anlatılıyor senelerdir aynı hikaye.. Daha fazla yazacak bir şey bulamıyorum bu yazdıklarımdan bir şeyler anlaşılır umarım..

evet söz sırası bana geldi sanırım... Ben 11 yıllık öğretmenim. branşım fizik... ve burada yazılanlara bakınca 11 yılımı boşa geçirmişim hissine kapılmamak mümkün değil...

Bakın arkadaşlar, bakın gençler, Eğitimin sistemini bizlerde eleştiriyoruz. bizlerde memmun değiliz bazı şeylerden. ama eleştiri yaparken önce kendimizden başlamalıyız. Örneğin, Hiç bir şey öğrenmediğini idda edenler öğrenmek için ne kadar çaba harcadıklarını söyleyebilirler mi?

Eğitim sizlerininde bildiği gibi kişinin gelişmesi anlamına gelir...ve bunun derslerle ilgisi yoktur. Derslerle ilgili olan şey ÖĞRETİM'dir. 16 yıldan bahsedilmiş bu 16 yıl boyunca toplumsal kurallar,arkadaşlık ilişkileri,düşünce gelişimi vs gibi konularda elinizde sizin görmediğiniz bir çok şey kazandırıldı size... Eğitimin % 100 başarılı olduğunu savunmuyorum ama hiç bişeyde yapılmıyor değil... Yapılamamasının temel sebebide malesef ülkemizin siyaset ve ekonomi kıskacında olması...

Öğretim konusuna gelince kişide başlayan ve kişide biten bir kavramdır... kişi isterse ve öğrenmenin yolunu öğrenmeye çalışırsa öğrenir.elbette yardımlar söz konusu olabilir. eğiitmen ,öğretmen dediğimiz meslek gruplarıda bu işe yarar. Yol gösterici diyebiliriz... Eğer siz bir yolda ilerlemek istemiyorsanız üzgünüm ama kimse size yol gösteremez...

biz ne zaman okul bitireceğiz ne zaman hayata atılacağız.

16 sene okuyoruz boşa geçiyor yıllar.Japonya da çocuklara ufak yaşta test uyguluyorlar çocuğun hangi mesleğe eğilimi olduğu tespit edilip çocuğu ilgi duyduğu mesleğe çocukluğundan itibaren yetiştiriyorlar bu da japonların hepsini akıllı bizi ise boşa okumuş eşek kıvamına getiriyor suçlu kim eğitim sistemi haksız mıyım haklıyım :@

Arkadaşlar siz herhalde america da falan egitim super oldugunu sanıyorsunuz youtube a girin america daki vatandaşlara sordukları sorulara bakın antartika nerde işaretleyin diyorlar adam tutuyor tam ortayı işaretliyor daha neler neler egitim sistemi kotu ona diyecek yok ama siz gencler ne kadar ogrenmek istiyorsunuz bakın ben elektronik bolumu myo bolumu mezunuyum normalde bu bolumden mezun olan biri işletim sistemini bırakın office programlarını bile zor bilir ama bana okulda birşey ogretilmediği halde istemci işletim sistemleri networking 2003 server sanalaştırma ve donanım hakkında bir mcp seviyesinde bilgim var ( Mcp sertifikası ezberle alınıyor oda ayrı konu ) İngilizce sen ogrenmek istemediğin surece ogrenemzsin hayatta hep bu boledir. Karsınıza cok cıkmıştır bir ilkokul mezunu usta bir muhendisden bile fazla bilgisi var. Ogretmenlerde senin benim gibi oss den cıkmış arkadaslar. Okullarda neler var biliyoruz cogu kişi okula baska sebeblerden gidiyor. Neyse kısacası birşeyler ogrenmek istiyorsan olay sende biter kimseye aglamayalım...

ben de bir öğretmen adayı olarak birkaç şey söylemek isterim...Evet eğitim sistemimizde derhal düzeltilmesi geeken yanlışlar ve bazı eksiklikler var ama bunu tartışmak ne kadar fayda sağlar bize diye düşüünyorum..Tartışmayalım demiyorum ama eğitim sisteminin düzenlenmesinde söz hakkı olan kimseler olmadığımıza göre değişim için başlangıç noktası sistemi tartışmak değil sanıırm..Bundan önce aile eğitiminin önemli olduğunu düşüünyorum..bu konuyu burada tartışmak anne baba adayları olduğumuzu düşünürsek oldukça faydalı olacaktır..Mesela en basiti ülkemizde okuma alışkanlığı yok denecek kadar az..Okuma alışkanlığını edinmiş anne babalar olabilirsek okumayı seven gençler yetişebilir..Bu da oldukça önemli bir gelişim olur eğitim alanındaki değişim için..Bir arkadaşımız Türkçeyi doğru kullanmaktan bahsetmiş..Türkçeyi doğru kullanmak kendini doğru ifade etmek öğrenemyi öğrenmek okuma alışkanlığıyla kazanılabilir..Sonuç itibariyle değişime önce kendimizden başlayalım..Başlayalım ki eleştiride bulunma hakkımız olsun..Aksi takdirde biz hiçbirşey yapmayalım oturalım hükümeti eleştirelim bu boşa gevezelik etmekten başka işe yaramaz..

Arkadaşımıza sonuna kadar katıLıyorum.Belki diğer arkadaşlar diyecekLer ki; bunun olabilmesi için uzun bir zaman gereklidir, zaten bu hallere gelmemizin en önde gelen sebeplerinden birisi de yapmamız gereken işin uzun süreli olmasından kaynaklanmaktadır o zamanın uzun olması bizleri o işten vazgeçmeye yönlendiriyor.

Arkadaşlar bu durumdan kurtulabilmemiz için sürenin dikkate alınmaması lazım.Bizler göremeyiz ama gelecek olan nesillerimiz görsün.İnternette 1 saat msn de vakit geçireceğine yarım saat gelecek olan nesillerimize faydalı işlerle uğraşalım...

LÜTFEN BUNA KARŞI DUYARLI OLUN HERKESE TEŞEKKÜRLER.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...