Jump to content

Microsoft Eleman Alırken Sordugu Soru

ComRad3

Recommended Posts

Arkadaşlar biraz mantılı ve matematikli olalım.

Şimdi ormanın tam ortasındalr. Yangın geliyo ve 30 dk. sonra gelecek. Yangının hızı 80 km ise o mesafe (yarıya kadar olan) 40 km demektir.

60 km hızla 40 km mesafeyi 40 dk. da alırlar. Yani çoooooooooooooook rahat kurtulurlar.

Dostum sen yanlış yerden bulmuşsun bu soru fake :)

zaten ben bu cevabi vermistim :)

ormandan cikmalarina tam 10 dk kala yangin ormanin tam ortasina geliyor

• Replies 84
  • Created
  • Last Reply
evet bu cevap doğru. arkadaşlar rüzğar treninin gittiği yönde esiyor.e trenin önünden ormanı yakarsınız treni yaktığınğz yere çekersiniz.arkadan gelen yangında yaktığımız yere gelince sönmez mi söner ohalde cevap doğru arkadaş işe alındı.

süper bir cevap

gerçekten MS nin sorusu olup olmadığını bilmiyorum ama MS eğer böyle eleman alacaksa yuh :)

adamların bilgi düzeyini ölçerek almalıdır.

dururlarsa yarım saatte yangın onlara yetişiyorsa demekki ormanın tam boyu 80km. Bu adamlar zaten ormanın ortasındalarsa, devam edip ormandan çıkmaları, 40 dakika sürer, ki bu 40 dakikaya yangın ormanın 53.3 devirli kilometresine yeni varmış olur. Sonuç olarak Bilimadamlarına =~26.7km yol varken bilimadamları ormandan çıkmış oluyorlar.

Treni geri döndürmeyi düşünen arkadaşlardan bazıları, trenin demir olduğunu ve kurtulma şansları olduğunu yazmışlar, ormanın çam ormanı olduğunu varsayarsak, ağaçların kor olduğu noktada yaklaşık 4000 derece gibi bir sıcaklık olacaktır, bu sıcaklıkta demirin erimeyeceğini veya içerisinde bulunanların közlenmeyeceğini düşünen arkadaşları tebrik ederim.

Aklıma şu hikaye geldi biraz konu dağıldı ama :)

Bir adam microsoft şirketine iş görüşmesine gidiyor microsoft şirketine tuvalet temizleyicisi olarak işe alınacaktır. Şirket görevlisi ile görüşüp tıkanmış bir lavaboyu temizleyip testten geçiyor. Görevli testten geçtiğini kendisine hangi gün saat kaçta iş başı yapabileceğini e-mail yoluyla bildireceğini söylüyor. Adam bilgisayarı olmadığını dolayısıyla e-mail kullanmadığını açıklıyor. Görevli üzgünüm ama e-mailiniz yoksa siz sanal olarak varsayılamazsınız ve dolayısıyla sizi işe alamayız diyor. adam çaresiz dışarıya çıkıyor.ne yapsam ne etsem derken cebindeki 10 dolarla süpermarketten 10 kilo kiraz alıyor kapı kapı gezerek kiraz satıyor ve iki saat içinde sermayesini ikiye katlıyor.bu şekilde ekmek paramı çıkarabilirim diyerek hergün erkenden çıkıp kapı kapı kiraz satıyor. ve hergün sermayesi büyüyor. derken küçük bir kamyonet alıyor ve satışa devam ediyor. az bir zaman sonra büyük bir kamyon ve birkaç tane daha küçük kamyonet alıyor.

Beş Sene Geçiyor...

Bu adam şu anda amerikanın en büyükleri arasında yer alan bir nakliyat şirketinin sahibi.ailesinin geleceğini düşünerek bir sigorta yaptırmak istiyor ve sigorta şirketi kendisinden e-mail istiyor.e-mail kullanmadığı söylediğinde sigortacı " ilginç e-mailiniz olmadan büyük bir holding kurdunuz, e-mailiniz olsa acaba neler yapardınız?"

Adamın Cevabı: "e-mailim olsaydı şu anda microsoftta tuvalet temizliyordum"

dururlarsa yarım saatte yangın onlara yetişiyorsa demekki ormanın tam boyu 80km. Bu adamlar zaten ormanın ortasındalarsa, devam edip ormandan çıkmaları, 40 dakika sürer, ki bu 40 dakikaya yangın ormanın 53.3 devirli kilometresine yeni varmış olur. Sonuç olarak Bilimadamlarına =~26.7km yol varken bilimadamları ormandan çıkmış oluyorlar.

Treni geri döndürmeyi düşünen arkadaşlardan bazıları, trenin demir olduğunu ve kurtulma şansları olduğunu yazmışlar, ormanın çam ormanı olduğunu varsayarsak, ağaçların kor olduğu noktada yaklaşık 4000 derece gibi bir sıcaklık olacaktır, bu sıcaklıkta demirin erimeyeceğini veya içerisinde bulunanların közlenmeyeceğini düşünen arkadaşları tebrik ederim.

Arkadaşım, niye 80 km olsun ki ormanın boyu?!! Sen yangını ormanın diğer ucundan başlamış sayarak hesaplıyorsun bunu, öyle bir veri yok ki elinde, varsayım yapıyorsun. Orman 500km lik olsun ama yangın ormanın içinde durursan sana yarım saatte gelebilecek uzaklıkta olsun, yani yangın ormanın içinde başlasın? Eeee, bu durumda hesaplamaların bir yararı olmaz ve treni durdursan da hızlandırsan da yanma ihtimalin var. Ormanın toplam boyutunu bilmiyoruz ve bu sorudan da elde edilemiyor...

yangına 30 dak. uzaklıktalar!

treni durdurur.önünden bir ateş yakar ve yangını önüne alır!

arkadaki ateş kesilmiş olur,o mühim insanları kurtarırsın.

peki ya orman? :download1:

Tebrikler! Benim cevabımı yakalamışsın! Treni durdururlar ve önden bir yangın çıkarırlar. 10-15 dakika sonra hareket etseler öndeki yangından ve arkadaki yangından güvenli bir uzaklıkta olurlar. Zaten bir süre sonra arkadaki yangın bitecektir.

Tebrikler! Benim cevabımı yakalamışsın! Treni durdururlar ve önden bir yangın çıkarırlar. 10-15 dakika sonra hareket etseler öndeki yangından ve arkadaki yangından güvenli bir uzaklıkta olurlar. Zaten bir süre sonra arkadaki yangın bitecektir.

Treni geri çevirenlere ve bu cevabı destekleyenlere bir sorum var. Peki ya yangında çıkan zehirli gazlar ne olucak? :download1:

• 8 ay sonra...

O yangın raylara sıçramaz korkmayın boşa tartışmayım, her zaman rayların etrafında yeterli genişlik vardır yangın varsa var ne olmuş kapa camı pencereyi yola devam, hani varya durmak yok yola devam ;)

İçinde bilimadamlarının bulunduğu küçük bir tren bir ormandan geçiyor.Trenin hızı 60 km/saat.Ormanın tam ortasına geldiklerinde telsizden bir haber geliyor: Size doğru arkanızdan 80 km/saat hızla yaklaşan bir yangın var. Bilimadamlarının treni hızlandırma, yangını söndürme veya ormandan hemen çıkma gibi bir fırsatları yok.Hesaplamalarına göre treni durdurduklarında yangın onlara 30 dk içinde ulaşacak.Burdan nasıl kurtulurlar?

Soruda diyorki : Size doğru arkanızdan 80 km/saat hızla yaklaşan bir yangın var

Zaten yangın arkadan yaklasıyormus (Kovalamaca Gibi Düşünelim ) Tiren kaçıyor Yangın kovalıyor

Ve Treni Durdurduklarında Yangın onlara 30 dakika içinde ulaşacakmuş (Hesaplamalarına göre treni durdurduklarında yangın onlara 30 dk içinde ulaşacak)

Bu Durumda Trende ormanın ortasında oldugu için Hiç bi tehlike Yok demektir Tren Aynı şekilde yoluna devam ederse Yangın onlara Ulaşmadan Tren ormandan çıkacaktır

Trendeki Bilim adamlarıda Bunu Çoktan hesapladıkları için Kahvesini Alıp Gazetelerini okuyacak =)

Buda benim cevabım ...

Öncelikle arkadaşlar;

Tren ile Yangın arasından 40km gibi bir mesafe var.

Bu mesafe, trenle durduklarında 30 dk içinde kapanacak;

Eğer tren durmaz devam ederse ancak bu mesafeyi yangın 2 saatte kapatır..

E bu orman da heralde 120 kmlik bi orman değildir...

Sonuç: Tren bu ormandan çıkar diye düşünüyorum..

bence durup kaşarlı tost yapıp yeseler daha iyi :D .Çünkü kurtulamayabilirleR:

Bunlar 30 DK gerilerinde bir yangın var.Aralarındaki hız farkı ise 20 Km/h.Bu da demek oluyor ki 1 Saatte bir yangın trene 20 dk yaklaşacak.Yolun ortasındalar.Kurtulma payı %25 civarı.Yolun yarısının 200 KM olduğunu düşünsek,60*3=180 KM kaldığında yangın onların ilerisinde olur.Eğer yangın onları yakmadan geçmişse bile orman hálá yanıyordur.Bu nedenle kurtulma ihtamali %25 dir.Nedeni:

Belki yolun geri kalanı 20 KM dir. 1 Saat'te kurtulurlar.Ancak bir ormandan geçecek bir Rayın uzunluğu bu kadar kısa olamaz.

Evet Bu sonucu ben düşündüm.

Hani Microsoft Sigortam :D

Arkadaşlar biraz mantılı ve matematikli olalım.

Şimdi ormanın tam ortasındalr. Yangın geliyo ve 30 dk. sonra gelecek. Yangının hızı 80 km ise o mesafe (yarıya kadar olan) 40 km demektir.

60 km hızla 40 km mesafeyi 40 dk. da alırlar. Yani çoooooooooooooook rahat kurtulurlar.

Dostum sen yanlış yerden bulmuşsun bu soru fake :D

Ormanın Uzunluğunu Nasıl Hesapladın

(Ormanın Ortasına şu vakitte geldiler demiyo ormanın ortasında iken anons aldılar diyo)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...