Jump to content

Bios Update Sonrası Ses Kartı Problemi

vanthoff

Recommended Posts

Arkadaşlar Biostar anakartımın biosunu güncelledim anakart uçtu sandım fakat jumper ile cmosu resetledikten sonra bilgisayar açıldı.

Realtek onboard ses kartım çalışmamaya başladı.

- ilk olarak eski bios sürümüne döndüm.

- biostan ses kartımın açık olduğunu kontrol ettim.

- driverları sildim anakartımın kendi sayfasından ve realtek'in sayfasından son driverları yükledim.

- Microsoft asus anakartlarda oluşmuş olan aynı problem için yama hazırlamış indirdim kurdum.

- Bir yerde ortak probleme rastladım biostan ses kartını kapatıp driver kurup geri açmış problem düzelmiş onuda denedim.

Realtek ayarlarından 2-4-6 kanal hepsini denedim.

Winampta parça çalarken ayarlarda hiç bir sorun yokmuş gibi görünüyor.

Sonuç olarak hiç ses çıkmıyor.

Böyle bir problem yaşayan oldumu, ne yapabiliriz ?

bios güncellenmesinden kaynaklanıyosa şöyle bi format çek bence

aynısını ben her formattan sonra yaşarım dizüstünde realtek alc880 ses kartı var.

her seferinde vista ve windows 7 donanımı görür sürücüsünü yükler lakin bir türlü ses gelmez.

ancak kulaklık takarım ses çıkışına onada çok az bir ses gelir.hatta bu yüzden kurduğum mac işletim sisteminide kaldırmak zorunda kaldım :)

sonra realtek driver ını yükleyince sorun ortadan kalkar.

donanım değişikliklerinde en iyisi temiz kurulumdurr(format yane)

bios kaynaklı değilse sorun , bilgisayarı kapatın kartı çıkarın tekrar çalıştırın tekrar kartı gerine takıp stabil donanım sürücüsünü yükleyin

kolay gelsin

Dostum onboard ses kartı sökemiyorum ama biostan kapatıp driverları kaldırıp açtım yine olmadı ?

yaw al bı creatıve paranı bırıktırıp 40 lira 5+1 keyfını sür bu arada 5+1 derken ses kartı var ondan bahsedıom ses sıstemınden deıl haa yanlıs anlama bazen bıos guncellemelerınde hata olunca gene olarak boyle sorunlar cıkıyor bazı donanımları desteklemıo benımde mesela eskıden fax modem senınkı gıbı olduydu sokdum duzeldı makına, sankı uzerınden koca bı yuk kalkdı

güzel format at zaten yine çalışmassa sorun donanımsal biosun updatelenirken ne olmuşsa ozaman olmuş ihtimal çok...ama chipi aygıt yoneticisi goruyosa ses kartının çalıştığı anlmana gelir en azından..dediğim gibi ilk once yazılımsal tets et..eski sürümüne donduysen bile board model açılımının tam doğru olup olmadığını kontrol et...

yaw al bı creatıve paranı bırıktırıp 40 lira 5+1 keyfını sür bu arada 5+1 derken ses kartı var ondan bahsedıom ses sıstemınden deıl haa yanlıs anlama bazen bıos guncellemelerınde hata olunca gene olarak boyle sorunlar cıkıyor bazı donanımları desteklemıo benımde mesela eskıden fax modem senınkı gıbı olduydu sokdum duzeldı makına, sankı uzerınden koca bı yuk kalkdı

Para verip almak son çare buradaki amaç problemlerin önüne geçmek, aynı problemi yaşayanlara ve yaşayacak olanlara destek olmak.

Asus anakartlarda bir zamanlar bu problem vuku bulmuş elbet bu problemi çözen olmuştur.

Biostan kaynaklanan bu problemi belki bios modlayan arkadaşlar çözebilir.

Yardımlarınızı bekliyorum.

güzel format at zaten yine çalışmassa sorun donanımsal biosun updatelenirken ne olmuşsa ozaman olmuş ihtimal çok...ama chipi aygıt yoneticisi goruyosa ses kartının çalıştığı anlmana gelir en azından..dediğim gibi ilk once yazılımsal tets et..

Format değilde sahura doğru ubuntu kurup test edeceğim eğer orada çalışırsa ( ki sanmıyorum) sorun yazılımsal ve format yolu gözükür.

Format değilde sahura doğru ubuntu kurup test edeceğim eğer orada çalışırsa ( ki sanmıyorum) sorun yazılımsal ve format yolu gözükür.

benim düşüncemde boardına ait olmayan bir bios imajı yuklemenden den oluyo boardın tam model açılımın bios modeliyle uyumlu olup olmadığınmı kontrol et sd sl cd li ek modellerde oluyoo...

benim düşüncemde boardına ait olmayan bir bios imajı yuklemenden den oluyo boardın tam model açılımın bios modeliyle uyumlu olup olmadığınmı kontrol et sd sl cd li ek modellerde oluyoo...

Yüklediğim bios doğru zaten biostar 780g m2+ ve 780g m2+ hp diye 2 model var benimki ilk olanı.

Eski biosun yedeğini almıştım ona geri döndüm ama nafile.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...