Jump to content

İşlemci Sıcaklığı

ysncn_

Recommended Posts

bu sıcaklık yüksek ama tehlike oluşturmaz ancak biostan bakılan sıcaklık sistemin boştaki sıcaklığını gösterir max sıcaklığı ölçmek için güçlü oyunlarla ya da stress test programlarıyla sistemi zorlayıp hızlı bir everest vb programlarla sıcaklığı görmek gerekir

Walla MAcun Kullan Demıssınız Ama Ben 1 Kere Kullandım Onda Ise Tozlar Kalıp Olmusdu:) Tornavida Ile Cıkardım. Bende Ondan Sonra Makina Yagı Kullanmaya Başladım. 2 Damla 0 Numara Makina Yagı Dokun Tmm dır:)

Benm şöyle Bİ Önerim Var Elnde Fazla Fan Varsa Powerdan çıkan Elktrk Kablolarına Bağla İşlemciye Doğru Üflicek Şekilde Yanına Sabitle (Benm Kasamda 6 Tane Fan Var 1i Kasa Arkası Hava Atışı 2 tane Büyük Kasa Önü Hava Emiş.. Bi Ekran Kartı Arka Yüzeyine Sabitlediğim Küçük Fan.. 2 Tanede Kasa Yanında Onlarıda İçeri Üflicek Şekilde Taktım..)

Bazı arkadaşlarımız 80-90 derece CPU ısısı normal demiş Ben bu fikirlere katılmıyorum yaz aylarında odanız güneş görüyorsa 30-40 arası normaldir kış aylarında ise 25-35 arası normaldir herhalukarda 60 derece CPU ısısı anormaldir zararlıdır termal macunun yenilenmesinin fazla etkisi olmaz

İşlemcilerle gelen standart CPU fanları yetersizdir en iyisi kaliteli bir CPU Fanı alıp taktırmak

Kolaylıklar dilerim

Sadece bir arkadaş üzerinde durmuş, işlemci kullanımı % 98,5 görünüyor arkadaşın ekran görüntüsünde. Buna da eğilmek lazım. Sürekli öyle çalışamaya işlemci ne kadar dayanır bilmem. Yani rekortmen bir koşucu rekor hızıyla ne kadar koşmaya dayanırsa?

Görev yöneticisinden tüm kullanıcılara ait işlemleri açarak işlemciyi neyin o kadar kullandığına bakın. Bir zamanlar benim makinamda böyle bir şey oldu, bir malware yazılımı sebep oluyormuş, panda buldu, ama silemedi; Avg buldu, ama silemedi, elle bulup sildim, makina rahatladı.

Hiçbir şey çalışmıyorken % 98 cpu kullanımı imkansız. Hatta bunu normale çeviremezsen formatlaman gerekir. % 98 bitirir o makinayı.

Çok iyi anlamıyorsan Görev yöneticisni aç, işlemler penceresinden tüm kullanıcılara ait işlemleri göstere tıkla, sonra tam ekran yaparak oranın ekran görüntüsünü burada yayınla, bakalım, mutlaka bir çaresini bilen çıkar.

Ama sakın % 98 ile kullanmaya devam etme.

Bazı arkadaşlarımız 80-90 derece CPU ısısı normal demiş Ben bu fikirlere katılmıyorum yaz aylarında odanız güneş görüyorsa 30-40 arası normaldir kış aylarında ise 25-35 arası normaldir herhalukarda 60 derece CPU ısısı anormaldir zararlıdır termal macunun yenilenmesinin fazla etkisi olmaz

İşlemcilerle gelen standart CPU fanları yetersizdir en iyisi kaliteli bir CPU Fanı alıp taktırmak

Kolaylıklar dilerim

sen o yazin ayinda 30-40 derece yi görürsen banada haber ver. :D

o zaman kendime hemen su soğutma alicam haci.

Korkmayin arkadaslar :D Ben 8 aydir bu sekilde kullaniyorum hic sorun olmadi. 106 dereceyi gordum. Saskinligimin yaninda ayni zamanda mutlulugum vardi :D 106 derecede cayir cayir yanarken sistemde en ufak kararsizlik yoktu. Mutlulugumun sebebiyse arkadaslarimin laptop u 90 derecede kendini kilitlerken benimkisi 106 derecede dahi catir catir islem yapiyordu :) Zalman NC1000 notebook cooler aldim. Su andada o var ve son surat calisiyor. En soguk hali 85 derece sanirim laptopumun :) Ben memnunum ama ...

korkmayin.jpg

Kararsızlık gormedim derken hangı programları yada oyunları oynuyorsun?

bu sıcaklıkda perf. dusmemesı olmaz yok ıse sen donanım dunyasında bır ılksın , saka bı yana bır test yap aynı marka model baska leptopda- o zmn fark edebılırsın perf. dusunu, masa ustu ve ınternette hata ofısde de fark etmedi dıyelım oyunda kesın kıtler,

koaly gelsın , merakla beklıyorum :D

-soba - kalorifer gorursen slm soyle gıbı yorumlar arkadas yardım etmıyor beyler , lutfen , kızmayınız yanlıssam sızde benı elestırın ,

en ıyıyi en ucuza :)

Konuyu Açan arkadaş senin işlemcin ne.

Speed fan testinde işlemcin gözükmüyor.sadece anakart ve hdd gözüküyor.

Sistemin eski sanıırm ?

bak bu benim değerler.Birde sana öneri eğer kasanın yan kapağinda fan yoksa kapağini aç.Varsa açma

adsz5u.jpg

İşlemci: P4

Kasanın yan kapağında fan var. İşlemci fanını ve power supplyi yeni alıp taktım. Fakat işlemci fanının tek ayağı kırık bundan dolayı ısınması artıyor olabilir mi ki?

• 2 ay sonra...

dostum speedfan kur.

bende aynı dertten muzdaritim.

hiçkimse speedfan degerleri konusunda dogru bilgiye sahip digil.

benim ekran kartı sandıgım işlemci cıktı :)

speedfan degerleri şunlar ;

GPU : EKRAN KARTI

CORE :EKRAN KARTI (CHİP VS)

TEMP1 :İŞLEMCİ

TEMP2 : ANAKART (SYSTEM)

TEMP3 :

BOŞ SENSOR DÜR.YANİ YOK ÖLE BİŞİ ONU TAKMA.

HD 0 : HARDDISK

BIOSA GİRİP BAK SICAKLIGA SONRA PCYİ AC VE SPEEDFANDAKİ DEGERLERE BAK.

AMA ÖNCE ; İŞLEMCİN NE İSE MODELİNİ TAM YAZ GOOGLEDE MAXİMUM DAYANMA SICAKLIĞINI ÖĞREN.

DUAL CORE LAR GEMNELDE 60 VE ÜZERİDİR.

BUNA GÇÖRE SPEEDFAN DA İŞLEMCİYİ İFADE EDEN TEMP1 DEĞERİNİ AYARLA.

PROGRAM STANDART DEGERLERLE CALIŞIR.

YANİ İLK KURDUGUNDA.

SEN İNCE AYARLAR YAPICAN.

BAZI İŞLEMCİLER İÇİN MAX. SICAKLIK DEGERİ 90 DERECE.

BU İŞLEMCİ İÇİN 60 DERECE COK NORMAL.

AYRICA ; SPEEDFAN PRODA SOL KISIMDA FAN YAZAR 1,2,3.

BUNLARIN YANINDA RPM DEGERİ OLANLAR ANAKART ÜZERİNDEKİ 3 PİN GİRİŞE TAKILI FANLARI GÖSTERİRİ GVE KONTROL SAGLAR.

ANCAK YANINDA 0 DEGERİ OLANLAR BOŞTUR.

ONLARI İNCE AYARDAN ORDAN KALDIRRISIN.

FANLARIN VARSA ANAKART ÜZERİNDEKİ 3 PİN ÇIKIŞA TAK.

BÖLECE SPEEDFAN İLE KONTROL EDERSİN.

HATTA ; SPEEDFAN BU FANLARI İŞLEMCİ VEYA DİGER DONANIMLARIN ISISI MAX OLDUGUNDA HANGİSİNİ İSTERSEN DEVREYE SOKMANI DAHİ SAGLIYO.

EGER AHLLEDEMEZSEN BANA ÖZELDEN MESAJ AT SANA SPEEDFAN KONUSUNDA BİLGİ VEREYİM AYRINTILI.

Sevgili kardeşim fanların çalısıyor, termik macunun var ve hala sıcaklık aynı seviyelerde ise sen anakartının açıklamalarına bak.

BIOSun çekirdek sıcaklığı gösterıyor olabilir. Bunu da sistemin açıkken bir de Everest programını çalıştırarak bak bakalım

aynı sıcaklıklar mı görülüyor.

Yoksa Watt'la voltla bu işin içinden çıkılmaz. Öyle olsa çoğu bilgisayar aynı şekilde aşırı ısınmış göürlür.

Esenlikler dilerim...

Sizinkine göre benim işlemci üşüyor demektir. Boşta 28 e düştüğünü gördüm :)

Kışın napcam bilmiyorum heralde işlemcinin üstüne battaniye atarım :hug:

aynen benim işlemci e6600 fanı ise 2006da aldığım pcnin stock fanı işlemcisi p4dü ayrıca, 100% çalıştığında bile 40dereceyi geçmiyor boşta ise 18-24, 70+ bence çok fazla şu anda sisteme bir şey olmasa da olmayacak anlamına gelmiyor.

ayrıca, ReckLess'Spark yorumuna koptum :iiam:

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...