Jump to content

Ağ Sorunu

15carter15

Recommended Posts

Arkadaşlar şirkette kullandığım bilgisayar diğer ağları görmüyor, şirketteki bütün bilgisayarlar birbirlerini görüyor ama ben göremiyorum. Ortak klasörlerine giremiyorum ve onlarda beni göremiyor..

Ağ kablomu değiştirmeyi dendim olmadı, ağ ayarlarına girdim dosya paylaşımı yazıcı paylaşımı falan herşey açık güvenlik duvarnı da aç diyordu o da açık ama yinede hala ben kimseyi göremiyorum ve aynı şekilde onlarda beni göremiyor.

Yardımlarınızı bekliyorum!! :download1:

hmm bu bilgilerle bilgisayarın oldugu acıkca gozukuyor :download1:

1-diğer pclerin ip adresi ne?

2-domainmi kullanıyorsun workgroupmu

3-pc ip alıomu alıosa dhcp ilemi elle mi?

ağın hakkında hiç bir bilgi yok dolayısıyla cvpda yok :o Şimdi birileri sana iki tane cvp sallayacktır istersen onlara bak benden bu kadar

Bir bilgisayarın yerel ağ'a dahil olabilmesi için yapılması gereken bir kaç şey var. Donanım:Bilgisayarı ağ kablosu ile ağ'a baglamak. Yazılım: Ağ'daki tüm bilgisayarlar aynı çalışma gurubunda olmalı, IP adresleri ya "otomatik al" seçeneği ile yapılandırılmış yada manuel IP girilmeli, manuel girilicekse (HUB Üzerinden) 192.168.1.1 diğer bilgisayarlarda da son seğment değiştirilecek 192.168.1.(1) tırnak içindeki 2,3,4 şeklinde verilebilir, eğer bir ADSL modeme bağlı bir ağ yapılandırması olacak ise, modemin ağ ğeçit numarasını öğrenip o numarayı takip edicek şeklinde IP verilebilir bilgisayarlara, modemin ağ geçidini öğrenmek için Başlat>çalıştıra "cmd" yazıp entere basın, sonra "ipconfig/all" yazıp entere basın. Ayarlarınızın ve fiziksel bağlantını doğrulugunu kontrol için Başlat>çalıştıra "cmd" yazıp entere basın, gelen pencereye "ping bağlanmak istediğiniz bilgisayarın adı yada IP adresi", Örneğin: "ping 192.168.1.4" yada "ping server" yazıp entere basın ping sorgulaması sorunsuz gerçekleşiyorsa bağlantınız sağlam demektir.

hmm bu bilgilerle bilgisayarın oldugu acıkca gozukuyor :D

1-diğer pclerin ip adresi ne?

2-domainmi kullanıyorsun workgroupmu

3-pc ip alıomu alıosa dhcp ilemi elle mi?

ağın hakkında hiç bir bilgi yok dolayısıyla cvpda yok :D Şimdi birileri sana iki tane cvp sallayacktır istersen onlara bak benden bu kadar

1. buna birazdan bakarım :D

2. workgroup

3. dhcp ile

onuda bi türlü indiremedim ya via bnm ethernet kartı google da araştırdım kendiminkini VIA Rhine II fast Ethernet Adapter bu şekilde araştırdım VIA nın sitesinde bir sürü şey var hangisi bnmki bilemedim

Bir bilgisayarın yerel ağ'a dahil olabilmesi için yapılması gereken bir kaç şey var. Donanım:Bilgisayarı ağ kablosu ile ağ'a baglamak. Yazılım: Ağ'daki tüm bilgisayarlar aynı çalışma gurubunda olmalı, IP adresleri ya "otomatik al" seçeneği ile yapılandırılmış yada manuel IP girilmeli, manuel girilicekse (HUB Üzerinden) 192.168.1.1 diğer bilgisayarlarda da son seğment değiştirilecek 192.168.1.(1) tırnak içindeki 2,3,4 şeklinde verilebilir, eğer bir ADSL modeme bağlı bir ağ yapılandırması olacak ise, modemin ağ ğeçit numarasını öğrenip o numarayı takip edicek şeklinde IP verilebilir bilgisayarlara, modemin ağ geçidini öğrenmek için Başlat>çalıştıra "cmd" yazıp entere basın, sonra "ipconfig/all" yazıp entere basın. Ayarlarınızın ve fiziksel bağlantını doğrulugunu kontrol için Başlat>çalıştıra "cmd" yazıp entere basın, gelen pencereye "ping bağlanmak istediğiniz bilgisayarın adı yada IP adresi", Örneğin: "ping 192.168.1.4" yada "ping server" yazıp entere basın ping sorgulaması sorunsuz gerçekleşiyorsa bağlantınız sağlam demektir.

Bak demedimi sana bi arkadaş cıkmış anlatmaya çalışmış ama ne yazıkki yazdıklarında pek dogruluk payı yok! Ama emeğine sağlık şimdi ben yanlışlarını duzelteyim hem bu arkadas ogrensin hem sen.

Bir bilgisayarın yerel ağ'a dahil olabilmesi için yapılması gereken bir kaç şey var. Değil Bir bilgisarın iletişim kurabilmesi için Osi katmanlarını gecmesi gerekir Osi katmanı Networkun temelidir ve 7 katmandan oluşur.

Ağ'daki tüm bilgisayarlar aynı çalışma gurubunda olmalı; Gerek yok eger xp pro kullanıyorsan gecerli bir ip adresi ile aynı alt ag maskesine sahip butun bilgisayarlarla ( aynı grup olması sart değil ) iletişim kurabilirsin. orn.: \\192.168.2.50

IP adresleri ya "otomatik al" seçeneği ile yapılandırılmış yada manuel IP girilmeli, manuel girilicekse (HUB Üzerinden) 192.168.1.1 diğer bilgisayarlarda da son seğment değiştirilecek 192.168.1.(1) tırnak içindeki 2,3,4 şeklinde verilebilir

Eger Dhcp serverın var ve calışıyorsa ( Ethernetli bir modemin varsa vardır iptal etmediysen tabi) ag kartında ve kablonda sorun yoksa ( XP de DHCP istemci hizmeti çalısıyorsa) ip havuzundan bir ip sana belli bir sureliğine atanır. Eger elle giriyorsan alt ag maskene gore ipleri dagıtabilirsin. burda son segmentle alakası yok eger alt ag masken 255.0.0.0 ise son uc oktedi değiştirebilirsin Tabi senin ip C sınıfı ise orn. 192.168.2.X seklinde ve altagmasken 255.255.255.0 ise X e 0 ve 255 hariç tum degerleri verebilirsin aynı degerleri verirsen ip cakışması olur ve bii yere giremezsin.

eğer bir ADSL modeme bağlı bir ağ yapılandırması olacak ise, modemin ağ ğeçit numarasını öğrenip o numarayı takip edicek şeklinde IP verilebilir bilgisayarlara

Modemin ag gecidi sizin işine yaramaz modemin ag gecidi sizin internete cıktıgınız ip adresidir. yani 85.x.x.x dir arkadas burda yanlış yazmış. Size gore modem sizin ag gecidinizdir. Yani siz modem ustunden nete cıkarsınız. Yani size gore ag gecidi modemin ip numarasadır. Yani ::D zaten modem ag geciddir.orn. 192.168.2.1

modemin ağ geçidini öğrenmek için Başlat>çalıştıra "cmd" yazıp entere basın, sonra "ipconfig/all" yazıp entere basın. Ayarlarınızın ve fiziksel bağlantını doğrulugunu kontrol için Başlat>çalıştıra "cmd" yazıp entere basın, gelen pencereye "ping bağlanmak istediğiniz bilgisayarın adı yada IP adresi", Örneğin: "ping 192.168.1.4" yada "ping server" yazıp entere basın ping sorgulaması sorunsuz gerçekleşiyorsa bağlantınız sağlam demektir.

ipconfig/all komutu sizin bilgisayarınıdaki ag bagdaşdırıcılarının ayrıntılarını listeler bu komutun modemin ag gecidiyle hiç bir alakası yokdur. Zira modemden once firewall a yada isa server gibi bir pc yede gidebilirsiniz o sizin ip ayarlarında belirlediğiniz ag gecdine baglıdır.

Ping komutu ise network kontrolum için kullanılan kucuk bir programdır ping echo komutu Snmp komutlarına girer eger firewall dan engellenmemişse bu komutla networkunuzu kontrol edebilrisiniz. Ornegin modemlerin snmp ( basit ag mesaj prokolu)hep acıkdır modeme ping atarsanız eger bir sorun cıkmazsa size cvep verecektir. orn.:

ping 192.168.2.101

192.168.2.101 cevabı: bayt=32 süre=2ms TTL=255

192.168.2.101 cevabı: bayt=32 süre<1ms TTL=255

192.168.2.101 için Ping istatistiği:

Paket: Giden = 4, Gelen = 4, Kaybolan = 0 (0% kayıp),

Mili saniye türünden yaklaşık tur süreleri:

En Az = 0ms, En Çok = 2ms, Ortalama = 0ms

Goruldugu uzere modemime ping attıgımda saglamım 1ms nede sana cevap veririm kayıpsız olarak diyor.

ipconfig /all

Ethernet bağdaştırıcı Yerel Ağ Bağlantısı:

Bağlantıya özgü DNS Soneki . . . :

Açıklama . . . . . . . . . . . . : Realtek RTL8168C(P)/8111C(P) PCI-E G

igabit Ethernet NIC

Fiziksel Adres. . . . . . . . . . : **-**-**-*--*

Dhcp Etkin. . . . . . . . . . .: Hayır Seninki evet olacakdır

IP Adres. . . . . . . . . . . . . : 192.168.2.53 benim ip adresim ( elle )

Alt Ağ Maskesi. . . . . . . . . . : 255.255.255.0 alt ag maskem yani ben 192.168.2.0 agındayım

Varsayılan Ağ Geçidi. . . . . . . : 192.168.2.101 modemin ip si modemden internete cıkıyorum

DNS Sunucusu. . . . . . . . . . . : 4.2.2.4 Dns adresim

192.168.2.101 4.2.2.4 cevap vermesse modem sor diyor

Bak demedimi sana bi arkadaş cıkmış anlatmaya çalışmış ama ne yazıkki yazdıklarında pek dogruluk payı yok! Ama emeğine sağlık şimdi ben yanlışlarını duzelteyim hem bu arkadas ogrensin hem sen.

Bir bilgisayarın yerel ağ'a dahil olabilmesi için yapılması gereken bir kaç şey var. Değil Bir bilgisarın iletişim kurabilmesi için Osi katmanlarını gecmesi gerekir Osi katmanı Networkun temelidir ve 7 katmandan oluşur.

Benim senden öğrenecek bir şeyim yok. Engin bilgini ukalalık yapmak için kullanıp, buradaki konuyu dağıtıcağına, sorun sahibi kişiye yardımcı olmaya çalış. Osi katmanıymış yok DHCP... Yok C sınıfı IP ler 500 bilgisayarı olan şirkete Domain mi kuruyorsun da 255.0.0.0 den bahsediyorsun, modemin ağ geçidinden kastımı bilgisayarlar için olan ağ geçdi olduğunu biliyorsun ama maksadını aşıyorsun. Aynı seri işletim sistemini kullanan bilgisayarlar için hele XP ve sonrasında kablolama dışında hiç birşey yapmana gerek yoktur, varsayılan ayarlara dokunulmadıysa hepsi ağdadır. Sorunun çözümü haricinde mesaj yazma.

Benim senden öğrenecek bir şeyim yok. Engin bilgini ukalalık yapmak için kullanıp, buradaki konuyu dağıtıcağına, sorun sahibi kişiye yardımcı olmaya çalış. Osi katmanıymış yok DHCP... Yok C sınıfı IP ler 500 bilgisayarı olan şirkete Domain mi kuruyorsun da 255.0.0.0 den bahsediyorsun, modemin ağ geçidinden kastımı bilgisayarlar için olan ağ geçdi olduğunu biliyorsun ama maksadını aşıyorsun. Aynı seri işletim sistemini kullanan bilgisayarlar için hele XP ve sonrasında kablolama dışında hiç birşey yapmana gerek yoktur, varsayılan ayarlara dokunulmadıysa hepsi ağdadır. Sorunun çözümü haricinde mesaj yazma.

Zaten sorrunun cozumunu yazdım zoruna gittiyse beni ilgilendirmez domainde 255.0.0.0 kullanamna gerek yok senin o yok dediklerin networkun temelleri dostum sen kablolamaya devam et başarılar sana

Zaten sorrunun cozumunu yazdım zoruna gittiyse beni ilgilendirmez domainde 255.0.0.0 kullanamna gerek yok senin o yok dediklerin networkun temelleri dostum sen kablolamaya devam et başarılar sana

Evet yazmışsın sorunun çözümünü, arkadaşta çözmüştür sanırım, yazılan şeyleri kıvırmayı iyi bildiğin belli oluyor, yazdığım şeyleri bükme, domainde 255.0.0.0 kullanmama gerek olup olmadığını tartışmıyoruz burada, onuda sen yazdın ,networkün temellerini de sormuyorlar sana, öyle bir isteğin varsa açarsın bir topik anlatırsın. "zoruna gitmek", "dostum" tanımadığın insanlarla konuşurken yazdıklarını iyi seç, sorunla ilgili şeyler yaz, senin zoruna gitmiş ki konu dışı konuşuyorsun.

İşin özü: İnsanlara yaklaşım tarzın:

emre053:" :) Şimdi birileri sana iki tane cvp sallayacktır".

Yazdıklarınla insanları rencide etmeye çalışma, İnsanlar bildiklerini yazar, sallamak denmez ona. Zoruna gittiyse demişsin tanımadığım bir insanın ne dediği çok da umrumda da zoruma gitsin, kablolamaya devam et demişsin, beni tanımıyorsun kim oldugumu, ne yaptıgımı bilmiyorsun, söylediğin lafa bak, bu lafa söylenicek tek şey vardır sen kendi işine baksana.

slm kadeşim hala çözüm bulamadıysan... anlatayım.

ağdaki bilgisayarların birbirini görebilmesi için aynı ağ geçidini ve aynı grupta olması lazım..

aynı ağ geçidi: aynı ağdan internet kullanıyorsanız ağ geçidi aynıdır.

aynı grup: 1-

1-masaüstünde bilgisayarıma sağ tıkla

2-bilgisayar adına gel

3-değiştir de buraya dikkat budaki ağ grubu adı ile diğer bilgisayardaki

ağ grubu aynı olmalıdır bu şekilde diğerlerinde bak.

hepsinin ağ grubu aynı olacak şekilde ayarla..

bilgisayarı yeniden başlat ve tekrar dene.

ağdaki bilgisayarlar aynı grupta olmasanda ulaşılabilir..

mesela bilgisayar adı mehmet olan ağdaki pc ye ulaşmak

---- başlattan---çalıştır----- buraya \\mehmet yaz enter e bas biraz bekle.

eğer dosya paylaşımı verilmişse. karşına gelir.

Evet yazmışsın sorunun çözümünü, arkadaşta çözmüştür sanırım, yazılan şeyleri kıvırmayı iyi bildiğin belli oluyor, yazdığım şeyleri bükme, domainde 255.0.0.0 kullanmama gerek olup olmadığını tartışmıyoruz burada, onuda sen yazdın ,networkün temellerini de sormuyorlar sana, öyle bir isteğin varsa açarsın bir topik anlatırsın. "zoruna gitmek", "dostum" tanımadığın insanlarla konuşurken yazdıklarını iyi seç, sorunla ilgili şeyler yaz, senin zoruna gitmiş ki konu dışı konuşuyorsun.

İşin özü: İnsanlara yaklaşım tarzın:

emre053:" :) Şimdi birileri sana iki tane cvp sallayacktır".

Yazdıklarınla insanları rencide etmeye çalışma, İnsanlar bildiklerini yazar, sallamak denmez ona. Zoruna gittiyse demişsin tanımadığım bir insanın ne dediği çok da umrumda da zoruma gitsin, kablolamaya devam et demişsin, beni tanımıyorsun kim oldugumu, ne yaptıgımı bilmiyorsun, söylediğin lafa bak, bu lafa söylenicek tek şey vardır sen kendi işine baksana.

Ya sen rahatsızmısın? niye konuyu kaptmıyorsunki? Ayrıca istediğin işi yap banane ben insan gibi dostum demişim sana bir sorunun varsa ö.m. atarsın neden benim verdiğim bilgilere birşeyler ekleyip yazmıyorsun? Benim bilmediğim birşeyi yaz bende ogreneyim boylece bilgi alışverişi olur. Neden bu tavrın? Burda sen bak diye bişiy yazmadım yazdıklarımında yanlış oldugunu iddia ediyorsan dogrusunuda sen yaz bende ogreneyim.

Buna herhalde cekememek denir. Arkadaş bişiy sormuş bende bilgi yetersiz demişim yardım edemiyecegimi soylemişim sende dediğim gibi sallamışın bende bak bunlar dogru bunlar yanlış bu boyle olur seklinde acıklama yapmışım sonra sen cok biliyorsun demişim. Neden yazdıklarıma evt yanlış yazmışım ayrıca suda soyle olur bunlarıda yaprsan ii olur dememişin?Niye bana karşı cephe alıyorsun karsılık verceksen bilginle karsılıkk ver laf salatasının kimseye faydası yok ayrıca bir bilgin olsaydı yazardın oldugunu sanmıyorum artık seni muhattap almıyacgım saygılar..

Ya sen rahatsızmısın? niye konuyu kaptmıyorsunki? Ayrıca istediğin işi yap banane ben insan gibi dostum demişim sana bir sorunun varsa ö.m. atarsın neden benim verdiğim bilgilere birşeyler ekleyip yazmıyorsun? Benim bilmediğim birşeyi yaz bende ogreneyim boylece bilgi alışverişi olur. Neden bu tavrın? Burda sen bak diye bişiy yazmadım yazdıklarımında yanlış oldugunu iddia ediyorsan dogrusunuda sen yaz bende ogreneyim.

Buna herhalde cekememek denir. Arkadaş bişiy sormuş bende bilgi yetersiz demişim yardım edemiyecegimi soylemişim sende dediğim gibi sallamışın bende bak bunlar dogru bunlar yanlış bu boyle olur seklinde acıklama yapmışım sonra sen cok biliyorsun demişim. Neden yazdıklarıma evt yanlış yazmışım ayrıca suda soyle olur bunlarıda yaprsan ii olur dememişin?Niye bana karşı cephe alıyorsun karsılık verceksen bilginle karsılıkk ver laf salatasının kimseye faydası yok ayrıca bir bilgin olsaydı yazardın oldugunu sanmıyorum artık seni muhattap almıyacgım saygılar..

Sensin rahatsız olan. Rahatsız değilim ama asbiyim, hiç bir lafın altında da kalmam, yaşımda 37. Tanımadığın insanlara tavsiyeler vermeyi bırakır (Kablolamaya devam et (gibi)), Ruh halleri hakkında fikir yürütmeyi kesersen (Zoruna gitti galiba, sallamışsın(gibi)), konu kapanır. Kim neyi çekemiyor? Bu tür konuşmalar yaparsan karşındaki de cevap verme ihtiyacı duyar. Daha yapıcı konuş.

....

Bu konunun uzaması beni de rahatsız ediyor. Tanımadığım bir insanla tartışmak, hiç hoş değil. Şimdi sana bir el uzatıyorum ve sana söylediğim şeylerin hiç birini içten söylemediğimi, sinir halinde bir tepki olarak söylediğimi, istemiyerek seni kırdıysam senden özür diliyor, bu konuyu kapatıyorum. Eğer sende bu paragrafta söylediklerime katılıyorsan lütfen bu paragraf haricinde bir şey yazma ya da bu paragrafta söylediklerimle ilgili düşüncelerini belirt.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...