Jump to content

Win11 İçin ISO Dvd Oluşturma.

Azerbeycan82
 Share

Recommended Posts

amd_turkey, 10 dakika önce yazdı:

İso yu, kalıbı diske yazdır seçeneği ile yazdırdınız değil mi? Yazdırdığınız dvd dosyasının iç klasör resmini atar mısınız?

Evet aynen,işte DVD de kayıtlı dosyalar aşağıdaki resimde gözüktüğü gibi.

Please register to see this content.

1.) Microsoftun bu adresinden "

" indirmiş olduğum  DVD iso sunun adı "Windows" idi. DVD ye yazdırınca  microsoftun kendi logosuyla birlikte "DVD-ISO" olarak gözüktü ve DVD den boot etti. Bu zaten DVD isosu olduğundan formatı "ESD" idi. Bu DVD iso sunun içerisinde 4 adet versiyon vardı. Bunlardan yalnızca Pro versiyonunu ayrıştırarak "Windows 11 Pro_x64TR-22000.194" olarak dism programı ile yeniden ESD yaparak ISO olarak kaydettim. Burdaki ESD dosyasını microsoftan indirmiş olduğum "Windows" adlı ISO dosyasının içini açarak "sources" klasörüne atarak değiştirdim. Bu şekliyle DVD ye yazdırınca boot etmediğini yaptığım testler sonucunda gözlemlemiş oldum.

2.) Yabancı bir siteden ingilizce olarak bir windows 11 DVD si indirdim. Adı "WIN11.PRO.X64EN-En" idi. DVD ye yazdırınca "CCSA_X64FRE_EN-EN_DV5"  olarak gözüktü ve DVD den boot etti. Bununda içerisinde 6 adet versiyon vardı. 1. Sıradaki işlemin aynısın bu ingilizce versiyonunu da uyguladım  sonuçta DVD iso özelliği bunda da kayboldu.

a.) 1.sıra işleminde DVD ismi "DVD-ISO"  olan DVD  ismi kayboldu.

b.) 2.sıra işleminde DVD ismi "CCSA_X64FRE_EN-EN_DV5" olan DVD ismi kayboldu.

Buradan anlaşıldıki hiç bir değişiklik yapılmasa bile,içlerinden çıkartılan Pro versiyonu entegresyonunda  DVD ye yazılı isimler değiştiğinden DVD den boot etme özelliğinin yani DVD ISO su olma özelliğinin kaybolduğu görüldü.

WIM/ESD dosyalarının içeriği incelendi ve PC ye kurulan windows özelliklerine sahip olduğu gözlemlendi. Sanırım WIM/ESD dosyasının içerisinde bulunan Window klasörünün içerisinde DVD ye yazılan isimlerin yazılı olduğu bir dosya varki yapılan modifiye sonrası bunuda değiştirmek gerekiyor. Böylece yeni bir DVD ISO sunun yapılması mümkün gözüküyor.

Şimdi formda bu windows modifiye işlemleriyle uğraşan bilge ustalardan WIM/ESD içerisinde bulunması muhtemelen boot etme dosyası içeriğinin değiştirilmesi gerektiğinden hangi dosya olabileceğinin incelenerek bu formda bildirmelerini önemle rica ederken teşekkürlerimi sunarım.

Orjinal Window 11_x64AIO_TR nin "setup.exe" dosyası içerisinde bazı değişiklikler yaparak Windows 11 için ISO dosyası oluşturuldu. Nasıl yapıldığı aşağıdaki resimlerde anlatılmıştır. Emeği geçen,bilgi ve becerisini esirgemeyen tüm TNCTR.COM form üyelerine sonsuz teşekkürler.