Jump to content

Bat Dosyası Ile Ip Adresi Değişir Mi?

ratapan

Recommended Posts

evet olur öncelikle komut isteminden netsh komutuyla (tam parametreleri hatırlamıyorum da -f c:\ayar.txt gibi olması lazım) gerçerli ayarları alın daha sonra kendiniz elle bi ip verin 10.0.0.0 gibi bu şekilde de bi ayar dosyası kaydedin.Daha sonra şöyle bir komut dosyası oluşturun

ipconfig /release

netsh -f ayar2.txt

netsh -f ayar.txt

bu komutu her çalıştırdığınızda önce 10.0.0.0 ipsini alır sonra otomatik ip ye geçer ipniz değişmiş olur

evet olur öncelikle komut isteminden netsh komutuyla (tam parametreleri hatırlamıyorum da -f c:\ayar.txt gibi olması lazım) gerçerli ayarları alın daha sonra kendiniz elle bi ip verin 10.0.0.0 gibi bu şekilde de bi ayar dosyası kaydedin.Daha sonra şöyle bir komut dosyası oluşturun

ipconfig /release

netsh -f ayar2.txt

netsh -f ayar.txt

bu komutu her çalıştırdığınızda önce 10.0.0.0 ipsini alır sonra otomatik ip ye geçer ipniz değişmiş olur

öncelikle hiç bir NIC ( istemci yada ethernet kartı bilgisayar vs..) sonu 0 ve 255 olan ip adresini alamaz sonu sıfır olan agı belirtir 255 toplu mesajda kullanılır.

netsh -f ayar2.txt txt dosyası olmadan bir işe yaramz

ipconfig /release

ipconfig komutu bu sekilde kullanılırsa eger dhcp servisi değişmişse yada o an ip alamamışsa değişir ( modem kapandıysa yada kablo cıktıgında) Modem acıksa değişmez cunku Nic inizin mac adresi dhcp de bir sura kayıtlı durur ve size hep aynı ip adresini kirelar

netsh interface komutlarıyla değiştirilir. Yanlız pc nizdeki ağ bağlantıların adlarını bilmeden yardımcı olamayıcagım google dan netsh interface yada netsh komutları dersen ornekleri var kendi pc ne gore değiştir sadece netsh komutuyla değiştirliyor bunu bil. Sadece ip değil route tablosu dns wins vs.. bircok ayar netsh komutula değiştireilibelir.

Ah şu herşeyi bildim diyenler.Zaten burada o sonu 0 lı olan ip öylesine alınan bir ip ben örnek olarak yazdım oraya.O komutun txt olmadan çalışacağını her bakan anlar yukarıdada o txt leri yine netsh komutuyla elde etmesi gerektiğini söyledim.Ayrıca ben bunu jdownloaderda free hesaptan indirmek için kullanıyorum takır takır çalışıyor.

Code yazarak

1 CODE

@echo off

echo Eski Ip Siliniyor

ipconfig /flushdns

ipconfig /release

????: Web Hattı - Türkiyenin En Güncel Forumu /program-download/44668-programsiz-ip-degistirme.html

echo Ip Adresiniz Yenileniyor

ipconfig /renew

exit

IP adresiniz yenileniyor ve eski ip siliniyor

Not tabiki yazdığım code lerin yanında ki türkçeler yAzılmıyor onları ben türkçe anlamını yazdım bunlarıda kod olarak alın sonra metin belgesine copy-paste yapın uzantısını txtden .bat yapın bu kadar yaptıgınıza ne kadar tıklarsanız okadar ip değiştirirsiniz..

Ah şu herşeyi bildim diyenler.Zaten burada o sonu 0 lı olan ip öylesine alınan bir ip ben örnek olarak yazdım oraya.O komutun txt olmadan çalışacağını her bakan anlar yukarıdada o txt leri yine netsh komutuyla elde etmesi gerektiğini söyledim.Ayrıca ben bunu jdownloaderda free hesaptan indirmek için kullanıyorum takır takır çalışıyor.

Herşeyi bildim demiyorum ne demişsin oku istersen " bu komutu her çalıştırdığınızda önce 10.0.0.0 ipsini alır sonra otomatik ip ye geçer ipniz değişmiş olur " sadece bilgimi yazdım yukarıdakiler gibi alıtımı yapsaydım?

istersen tekrar acıklıyayım:

ipconfig /release ip kirasını sona erdirir. İp adresini bırakır. İp adresiniz 0.0.0.0 olur ( yok )

ipconfig /renew ip adresi almak için dhcp sunucusunu sorgular ve havuzdan ip alır.

bu komutları tekrar calıştırdıgınızda ilk 192.168.2.5 aldı diyelim.

tekrar yazarsanız

ipconfig /release

ipconfig /renew

yaparsanız yeniden 192.168.2.5 i alır ip adresiniz değişmez. Sadece kira suresini sıfırlamış olursunuz.

Ayrıca bu tip batch dosyalrıyla cok ugrastıgını biliyorum unutmaki 2 3 yıl once bat dosyası neydi onu bilmiyordun formalrdaki eski konulara bak istersen. Neyse herkesin bildiği kendine ben acıklamamı yaptım bende netsh komutu ile kendi ip adresimi, dns sunucumu ve wins server adresimi değiştiriyorum route komutuylada istediğiniz bir siteyi istediğiniz nicden dışarı cıkmak için kullanıyorum ( ornegin Wlan LAn Vpn ) işime yarıyor.

Herşeyi bildim demiyorum ne demişsin oku istersen " bu komutu her çalıştırdığınızda önce 10.0.0.0 ipsini alır sonra otomatik ip ye geçer ipniz değişmiş olur " sadece bilgimi yazdım yukarıdakiler gibi alıtımı yapsaydım?

istersen tekrar acıklıyayım:

ipconfig /release ip kirasını sona erdirir. İp adresini bırakır. İp adresiniz 0.0.0.0 olur ( yok )

ipconfig /renew ip adresi almak için dhcp sunucusunu sorgular ve havuzdan ip alır.

bu komutları tekrar calıştırdıgınızda ilk 192.168.2.5 aldı diyelim.

tekrar yazarsanız

ipconfig /release

ipconfig /renew

yaparsanız yeniden 192.168.2.5 i alır ip adresiniz değişmez. Sadece kira suresini sıfırlamış olursunuz.

Ayrıca bu tip batch dosyalrıyla cok ugrastıgını biliyorum unutmaki 2 3 yıl once bat dosyası neydi onu bilmiyordun formalrdaki eski konulara bak istersen. Neyse herkesin bildiği kendine ben acıklamamı yaptım bende netsh komutu ile kendi ip adresimi, dns sunucumu ve wins server adresimi değiştiriyorum route komutuylada istediğiniz bir siteyi istediğiniz nicden dışarı cıkmak için kullanıyorum ( ornegin Wlan LAn Vpn ) işime yarıyor.

birazcık sakin olun ya kim ne yaptıysa kavga ediyor ya.bu ne huzursuzluk.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...