Jump to content

Donma Problemi

prestige74

Recommended Posts

Arkadaşlar arkadaşın bilgisayarı yapabilirim diyerekten aldım fakat makina açıldıktan beş dakka sonra donup kalıyor

işlemci den olmadığı kesin

Bu tip durumlar % kaç anakarttan olur?

Format attım bu esnada hiç donmadı

256 MB RAM P4 işlemcisi var bundan adam olmaz diyrekten geri verreceğim sonra biri çıkıp yapacak madara olacağım

bu yüzden bilgi ve tecrübelerinizden faydalanmak istitorum.

İlginize teşekkür şimdiden ediyorum....

donup kalıyor da, nerede tam olarak, sistem açılıyor mu, boot ekranındayken mi donup kalıyor, bios a girebiliyor musun.. biraz daha ayrıntılı bilgi verirsen daha iyi yardımcı olmaya çalışırız.

Bazen boot ekranında kalıyor bazen açılıyor 5 dakia sonra donuyor HD nin üstüne fan bilem koydum =) driver kurmadım yedek almaya çalışıyorum driverler kuruluyken de yapıyodu ki aynı şeyi

Bazen boot ekranında kalıyor bazen açılıyor 5 dakia sonra donuyor HD nin üstüne fan bilem koydum =) driver kurmadım yedek almaya çalışıyorum driverler kuruluyken de yapıyodu ki aynı şeyi

açıldığına göre görünürde donanımın tamamında sorun yok.. ramlerle ilgili bir durum söz konusu olabilir, ramlerin yuvasında arıza oluşmuştur veya, anakart üstünde bir parça tutukluk yapıyordur bu yüzden arada bir açılıyordur sonra kapanıyordur.. saçma gelebilir bu dediğim :p ama aynı şeyi bende yaşıyorum daha iki hafta öncesine kadar sistem sorunlu çalışıyordu kasayı yere yan olarak yatırınca sorunsuz açılıyordu ama dik durunca sorun oluyordu, bu tip ufak tefek şeyler olabilir.. ama büyük ihtimalle ramlerle ilgili bir durum bu.. işlemcide sorun olmuş olsa desek zaten boot ekranını bile göremezsin bilgisayar sadece fanları çalışan bir aygıt olur. donanımların hepsini düşünelim, ekran kartı desek, ne alaka görüntüyle sistemin donması.. harddisk desek ne alaka harddiskle boot ekranında donmasının. işletim sistemi desek gene ne alaka boot ekranında donmasıyla.. bios desek gene ne alaka derim çünkü işletim sistemine girebiliyorsun.. acaba overclock denemesi yapıldı mı sistem üzerinde ( bunun üzerinde ne yapılacaksa :) ) biosa girip ayarları standart haline getirip tekrar dene.. ama bana kalırsa sorun büyük ihtimalle gene ramlerde ramler sorunlu olmasa bile anakart üzerinde bir takım sorunlar vardır

bak kesin şöyle böyle demiyorum bunlar sadece benim düşündüğüm ihtimaller

açıldığına göre görünürde donanımın tamamında sorun yok.. ramlerle ilgili bir durum söz konusu olabilir, ramlerin yuvasında arıza oluşmuştur veya, anakart üstünde bir parça tutukluk yapıyordur bu yüzden arada bir açılıyordur sonra kapanıyordur.. saçma gelebilir bu dediğim :p ama aynı şeyi bende yaşıyorum daha iki hafta öncesine kadar sistem sorunlu çalışıyordu kasayı yere yan olarak yatırınca sorunsuz açılıyordu ama dik durunca sorun oluyordu, bu tip ufak tefek şeyler olabilir.. ama büyük ihtimalle ramlerle ilgili bir durum bu.. işlemcide sorun olmuş olsa desek zaten boot ekranını bile göremezsin bilgisayar sadece fanları çalışan bir aygıt olur. donanımların hepsini düşünelim, ekran kartı desek, ne alaka görüntüyle sistemin donması.. harddisk desek ne alaka harddiskle boot ekranında donmasının. işletim sistemi desek gene ne alaka boot ekranında donmasıyla.. bios desek gene ne alaka derim çünkü işletim sistemine girebiliyorsun.. acaba overclock denemesi yapıldı mı sistem üzerinde ( bunun üzerinde ne yapılacaksa :) ) biosa girip ayarları standart haline getirip tekrar dene.. ama bana kalırsa sorun büyük ihtimalle gene ramlerde ramler sorunlu olmasa bile anakart üzerinde bir takım sorunlar vardır

bak kesin şöyle böyle demiyorum bunlar sadece benim düşündüğüm ihtimaller

Mertgrkm kardeşim Dediklerini yaptım RAM i zaten söküp takmıştım önceden 512 varmış gene yapıyomuş aynı şeyi neyse

Yok bu adam olmaz şimdi ben hırs yapacam sonunda balkondan aşşağı gidecek makina kendihaline bırakıyorum zaten yenisini alsın bu ne bee :)

Mertgrkm kardeşim Dediklerini yaptım RAM i zaten söküp takmıştım önceden 512 varmış gene yapıyomuş aynı şeyi neyse

Yok bu adam olmaz şimdi ben hırs yapacam sonunda balkondan aşşağı gidecek makina kendihaline bırakıyorum zaten yenisini alsın bu ne bee :p

demekki anakartta problem var

Bence Hard Diskte sorun vardır. Bad Sactör vardır.

harddiskte sorun olsa bile boot ekranında neden donma yapsın, işletim sistemi boot ekranı çıkmadan harddisk bir şey çalıştırmazki

selam ben bilgisayarı donan müşterilerime donsuz kullanın diyorum sorunları genelde çözülüyor :) işin şakası senin sorun işlemci veya ekran kartı fanında yada büyük ihtimal hdd den

Ben de öyle düşünmüştüm ya anakartta ya işlemcide yada HDD sorun var olmadı RAM e bakarız :p

Şaka bi yana sorun anakarttan kaynaklanıyorsa eğer nerden anlarım?

LiveCd ile açıp HDD'yi Tune programları ile tara ve hataları düzelt. Ardından LiveCD ortamında biçimlendirip sistemi tekrar kurmayı dene. Olumlu veya olumsuz sonucunu yazarsan sevinirim.

LiveCd ile açıp HDD'yi Tune programları ile tara ve hataları düzelt. Ardından LiveCD ortamında biçimlendirip sistemi tekrar kurmayı dene. Olumlu veya olumsuz sonucunu yazarsan sevinirim.

Şimdi iş yerindeyim dediğini yapar yapmaz buraya yazacağım SECUR1TY

Teşekkür ederim.

kardes düşük bi ihtimal olmakla beraber powersupley den de olabilir bence bi dene

ya güç kaynağıyla sistemin donmasının ne alakası var :D

banada böyle bir tane fosil :D bir bilgisayar getirmişlerdi ve onda da donma vardı sistemi kuruyorum sonra donuyor kalıyordu önce Bad Sector dedim ama sonra uzun uğraşlar sonunda ramdan kaynaklandığını anladım ama kolay değil insana kafayı yediriyor Allah sana kolaylık versin kardeşim.

Kardeşim dediğini yaptım şu an bilgisayar RAM den çalışıyor.

D yi taşınabilir HDD ye yedek alam dedim yine dondu ondan önce problem yoktu aslında elimde HDD falan olsa onu takar denerimde hiç bişey yok desem yeri teşhis için erken mi RAM desek bu meret farklı bi RAM takılıyken de aynı şeyi yapıyomuş o zaman kala kala anakart kalıyor o da bana saçma geliyor...

Flobo HDD Repair diye bişey buldum şimdi onu deneyeceğim nasıl inatlaşmışsam artık aç kapa 10 dakka bekliyorum birde sabaha kadar uyumadım işteydim nolcak merak ediyorum... :D

arkadasım işlemci macunu nu temizleyip tekrar sürmeyi denedin mi aynı şey benmde başıma gelmişti

Elimde tornavida ve TNC haricinde hiçbirşey yokki :D

Elimde tornavida ve TNC haricinde hiçbirşey yokki :D

arkadaşım anlattıgın olay aynen basıma geldi :D bire bir aynen :D o zamnlar biraz daha yolun başında idim format attım baktık duzelmıyo dedim macundan olabilir bilmiyom ama dedim bilgisayarcıya göturduk macun surdu :S pc çalıstı ewde macunda war :D 5 lira aldı :D

dene derim 1 liraya tek surumluk macunlarda war :D yannış hatırlamıyorsam tnc olarak buradan gonderem dicem rar yapıp sıkısınsa :D fışkırır etrafa

ya güç kaynağıyla sistemin donmasının ne alakası var :D

Gerçekten güç kaynağıyla ne alaka güç kaynağı sadece prizden gelen elektrik enerjisini bilgisayarın çeşitli bölümlerine dağıtır.Güç kaynağınla nasıl alakası olabilir ramini yakabilir vs.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...