Jump to content

Ağ Kurmak

no_panix

Recommended Posts

Merhaba bizim dershaneye yaklaşık 20 bilgisayarlı bir sınıf kurulacak bilgisayarlar alınmış sadece ağların kurulmasını bekliyorlar hocalar. Sormak istediği şu nasıl olucak bu 20 bilgisayarın içinden biri server diğerleride ona bağlımı olacak? telfon kablosu modeme ordan çıkan kabloda switche diğer bilgisayarların eternet kartına taklı olan kablolarsa swıtcehemı takılacak

Eğer hocanın da bilgisayarı olacaksa, evet hocanın bilgisayarı ana bilgisayar olup bütün bilgisayarlar onun bilgisayarından kontrol edilecek yani onun bilgisayarına bağlanacak.. yok kontrol falan olmayacak diyorsanız, tek bir modem üzerine bütün bilgisayarlar ethernet kablosuyla bağlanıp internete bağlanacak birbirlerine de bağlanacaklar aynı şekilde

4 internet cafe kurdum zamanında... Sistem şöyleydi... Bir adet IP Sharer , bir adet modem ve Hub... Hub ile tüm bilgisayarları birbirine bağladıktan sonra cafe sahibinin masasındaki pc'ye IP Sharer , modem de IP Sharer'a bağlandıktan olay bitmiş olurdu.İnşallah yanlış hatırlamıyorum :rolleyes2: Bu sistemde Server yok.Herkes kendi başına bir kullanıcı.Tek fark IP Sharer'ın bağlı olduğu bilgisayar açık olmalı o kadar... Ben bu sistemi internetin çevirmeli bağlantı ile yapıldığı zamanlarda yapmıştım...10 yıl kadar oldu... Yanlışım varsa düzeltin...

Edit : tiest2 : Benim zamanımda novel (isim yanlış olabilir) diye bir sistem vardı pcleri birbirine bağladıkları.Bozulunca hoca bizi çağırır gidin yapın derdi.Bilgileri bizimkinden azdı.Derste işlenecek konunun uygulamasını öğretmenler odasında beraber yapar sonra derse girerdim.Gerçekten birşeyler bilenler devlet okulunu 2. plana bırakıyor.En azından bizim zamanımızda böyleydi...

açık öğretım ve kpss dershanesı yenı kurudlu malum krız ortamında makınalar bıle 2,el hadı yapabılınecek bırseyse ben yapı verım dedım tum makınalr aynı ozellıkte hepsınde xp kurulu yapabılırmıyımkı acaba

once pc leri masalara koy sonra bitane switch al bütün pc lerin kablkolarını getir switc e tak bitanede oretmen pc si olcaksa onuda aynen switch e tak sonra adsl hattını modeme gir ayarlarını yap modemdende bi kablo switch e tak sonra git bütün pc lere otomatik ip adresi al de ve çalısma gurubunu hepsinin aynı yap al sana ag bukadar yanii ...

Önce bir switch (eskiden hub diyorduk) olacak. Ardından switchden her bilgisayara ayrı ayrı ağ kabloları (başına konnektör takılacak tabi) takılacak. Sonrasında dışarıdan gelen telefon hattı modeme takılacak ve modemden çıkacak konnektörlü ağ kablosuda switch'e takılacak.

Gerisi windows üzerinde ağ kurmaya kalıyor. Ağ Bağlantılarım simgesini sağ tıklayıp özelliklere gireceksin açılan pencerenin sol kısmında bulunan "ev veya küçük işyeri ağı kur" diyeceksin. Zaten menüler yeönlendiriyor seni.

Kolay gelsin.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...