Jump to content

1 Pc 2 İşletim Sistemi ?

zarkafa

Recommended Posts

Şimdi benim PC de Windows XP ve Vista var. C sürücüsünde XP D sürücüsünde vista. D sürücüsünü biçimlendir deyip ne var ne yok sildim.

Silmeden önce hangisi açılsın diye soruyodu? Ben sadece XP kullanmak istiyorum. Vistayı sildiğim halde hala soruyo.

Birde default olarak D(vista) yı seçmiştim.

Şimdi Açılırken sormasını nasıl iptal edicem?

XP yi nasıl default yapıcam?

Teşekkürler...

1. Yöntem, Komut satırı:

Windows Vista’ yı kurduktan sonra eğer sisteminizde Vista’ dan önceki bir Windows sürümü varsa bunun “boot.ini” dosyasına bakarsanız en başa şu 2 satırın eklendiğini göreceksiniz.

;Warning: Boot.ini is used on Windows XP and earlier operating systems.

;Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options.

Buradada söylendiği gibi Windows Vista’ nın boot seçeneklerini Vista’ nın System32 klasöründeki “bcdedit.exe” uygulamasıyla düzenliyoruz. BCDEdit önceki Windows’ larda bootcfg‘ nin yaptığı işi yapıyor. Açıkçası bununla hiç boot menüsünü tamamen kaldırmayı denemedim. Bunun yerine Vista’ DVD’ sinde ki “bootsect.exe” yi kullandım.

a. Windows Vista medyasını sürücünüze takın.

b. Windows komut satırında(Vista’ da olabilir) “d:\boot\bootsect.exe /nt52 ALL /force” komutunu girin. Vista medyanızı koyduğunuz sürücüye göre sürücü harfini değiştirmeyi unutmayın. Bu komut boot sektörünü Vista’ dan önceki Windows’ lara göre düzenleyecektir.

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve diğer Windows’ un kurulu olduğu bölümdeki (C: “Boot.BAK ve Bootsect.BAK” dosyalarını silin, bu dosyalar önceki bootloader’ ın yedeğidir.

2. Yöntem, EasyBCD:

EasyBCD programında Manage Bootloader > Uninstall the Vista Bootloader seçeneğini seçip “Write MBR” a tıklayın. Şimdi Vista bölümüne format atabilirsiniz. EasyBCD bu işi yapan en iyi program.

3. Yöntem, VistaBootPRO:

VistaBootPRO programının son sürümünü indirin. “Backup/Restore Center” bölümünden önce yedek alın ardından “Bootloader” bölümüne gelip “Uninstall the Vista bootloader” ı seçip Apply deyin. Bu kadar.

Not: ALINTIDIR

su an hangi işletim sistemini kullanıyorsun ?

eger xp ise bilgisayarımı sag tıkla özelliklere gir gelişmiş Başlangıç ve Kurtarma Ayarlar Düzenle gel.

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

bende böle sende büyük bir ihitamel xp yazan yerde vista yazıyordur vista sil ordan sadece xp kalsın bendeki gibi.

sonra İşletim sistemleri listesini gösterme süresini 1 e indir direk xp açılacaktır.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...