Jump to content

Galiba Xp Ye Elveda Dedim

YAGMURADAM

Recommended Posts

Bilgisayarla tanıştığım 2003 yılından beri kullandığım emektar xp ye bugün vista sp2 ile elveda dedim.

Birçok sitede olumsuz görüş olmasına rağmen benim sistemimde harika bir performansı olması bu kararı almamda büyük etken oldu.Üsütüne üstlük olmazsa olmaz programlarım olan acronis,file menu tools gibi programların sorunsuz çalışması da beni daha da sevindirdi.XP ye kurduğum bütün programları sorunsuz kurdum.Sadece netfarework 2.0 sisteme kurulmadı.vista desteklemiyor diyor.3.5 serisi ve 1.1 serisini kurdum bende şimdilik sorun yok.

Sistem gayet stabil.Pencere geçişleri gayet hızlı.

Önce sitemizde orjinal msdn vista 32/64 sp2 leri indirdim.32 bitliğini kurdum.Ama aşırı dosya yüklemesi nedeniyle hoşuma gitmemişti.Sonra c-ronaldo'nun modifiye vista sp2 sini gördüm.Onu da gördüm.Bilmediğim ve yapamadığım birkaç ayarının hazır gelmesi çok güzel.Onu indirip sisteme yükledim.Sonuç mu?Aşağıdaki resimlerde var.Sizce xp de kalmam ne kadar doğru olurdu?Ben de tarifeyi değiştirdim.Windows 7 de güzel ama anakart ve yazıcı sürücülerin hazır olmaması nedeniyle onu şimdilik yüklemeyeceğim.Vista sp2 beklediğimden iyi çıktı.Bakalım belki vistanın ömrü ben de fazla sürmez ama şimdilik vista...

29249pe.jpg

e8ph8w.jpg

2h71ctf.jpg

Sorun çıkartmıyor lontokyo.Hepsini yükledikten sonra deniyorum.Sorun çıkaran ilginçtir office 2007 oldu.Yükleme sırasında xp ye yüklediğim gibi yükledim.Açayım dedim.Office yapılandırması çıktı.word açılıyor.Tekrara kapatıp deniyorum aynı...O ana kadar tüm programları yüklemiştim.Sil baştan sıfır yedeğe dönüp baştan 40 dan fazla programı yeniden yükledim.Tabii programların ayarları gereksiz dil dosyalarının silinmesi ve dahası...Ama değdi doğrusu.xp için olan programlarım bile sorunsuz yüklendi.hotkey kontrol xp adlı programım ve k-lite codec pack(alışkanlık işte yanlışlıkla yükledim o da çalıştı) yüklendi.Bir çok dosyasınnı yeri aynı.

Ama bulamadığım bir klasörü var.xp de dll cache yerine geçen klasörün ismi vista da hangisi acaba?Onu da bulurum elbet...

ben sunu sormak ıstıyorum ucuncu resımde kı halındeyken pc nın gorev yonetıcısıne baktıgımız zaman calısan işlem adedi ve performans olarak tukettıgı ram mıktarı nedır acaba .. bnde ındırmıstım c ronaldonun vista sını ama kurmak nasıp olmamıs dı mxp kullanıyorum memmunum sıstemdem. yedı kurmak ıstıyorum ama pc bıraz eskı olunca kasılıyo :))

tesekkur ederım o zaman bız soyle yapalım sen kullan sıstemı kullandıkca tecrube sahıbı olursun benım pc hata verıp format atılması gereken duruma geldıgınde senden de herhangı bı olumsuz bılgı gelmedıkten sonra bunu kuralım bırdahakıne ... aynı işletim sıstemını kullanalım.. ama bıraz fazla ram yıyo gıbı geldı bana kaspersky acık derken tarama mı yapıo du yoksa normal acık mı dı tarama yapıo sa normal yoksa deıl gıbı ...

Opera 140 mb ram yiyordu.O sırada pardusu da indiriyordum.Ayrıca acronis programı da sevislerden açıktı.Kaspersky 20-25 mb ram yiyor.Sizin anlayacağınız 500 ile 550 mb arasında sistem yiyor.Hiçbiri açık değilken bir ara baktığımda %27 (540 mb ram) yiyordu.Ben sistemde gereksiz servisleri kapatmadım daha.Ki hangisi gereksiz onu da bilmiyorum ya...

Size c-ronaldo nun vista sp2 sini tavsiye edebilirim.2.5 -3 gb yakın tasarrufun olur hardiskten orjinaline göre.Bir çok ayarı hazır geliyor.(uac kapalı ve farklı temayı kendi ismini görerek kullanabilme gibi)Ben de orjinalden kurulu sistem yedeği de var.O yüzden iyi biliyorum.Saygılarımla

Üstadım hayırlı olsun. Gözün aydın :) Bu arada şu anda baktım bende. 1.34gb yiyor. Açık programlar:

Messenger

Firefox (3 tane sekme açık)

Media Player

Daemon Tools

Kaspersky

Live Mail

Sizce normal mi bu?

Xp herkeste 100 200mb yerken bende 570mb yemişti. Şimdi üstad sende Vista 740mb yiyor bende 1.34gb

Sistem Ultimate. Neden böyle oluyor ? :)

eScape tam adamına sordun ha.Daha 4-5 saatlik vista kullanıcısıyım.Neyin nerede olduğunu bulmaya çalışıyorum.Bu arada ben de

WMP 11

Kaspersky

Opera

Rapidshare downloader

acronis servisi

açıkken 1040 mb ram yiyordu.3 tane xp ye bedel ram yiyor.Saygılarımla

Sana tamamen katılıyorum Yagmuradam... Bende Ronaldo'nun sisteminden sonra bir daha Xp kuramadım.Vicdanım el vermedi :) Gayet hızlı ve çalışmayan bir programa da rastlamadım.İşinin hakkını veriyor bence.Elveda Xp Merhaba Vista Sp2...

Not : İmzamdan belli oluyor zaten :)

Yeni sistemlerde Xpde tam performans alamadiğini söylemeden geçemicem.

Eğer tam performans almiyorsam 1500tl ye kasa almanin anlamdir nedir sorusunu sordum kendime.

yüzde 80 lik bir kısmın vistanin berbat ötesi şıkkını işaretlediğini görsemde kendi deneyimlerimi ele aldim.

Windows vista ilk çıktığı gün kurdum durum berbat.Sebeb ise uac nasil kapatilacaiğini biliyordum ve dosya kopyalamasi çokk uzun idi.

Windows Sp1 çıktı ve kurdum.Uac kapatiyordum.Dosya kopyalam gerçekden çok iyidir.Kullandım uzun bir süre ancak.Bende sp1 entegreli vista olmadiği için ek sp1 yüklemek 1 buçuk saatimi aliyordu.Bu sebeble tekrar xp ye geri döndüm her ne kadar istemesemde.

Windows Vista Sp2 Türkçe entegreli msdn çıktı.İndirdim kurdum.

Gerçekden beni memnun eden bir işletim sistemi.

Dosyalar dizinler arasi geçiş hizi xp ye göre harika.

İlk açılış anında her ne kadar kaspersky vb gibi başlangiç programlari açılsada Masa üstüne Sağ tıklıyabiliyorum!.

Xp ye göre bazi eksik yönler olabilir.Ancak her ne kadar olumsuz yönleride olsa Vistanin Xp ye göre daha yeni bir sistem olduğunu bu sebebden dolayi.

Güncel Program Her zaman iyidir Yolundan çıkarak Elveda Demiş bulunmakdayim.

Sistemim

İntel Core2duo e6550 2.3ghz

2gb 667 mhz ram

1tb+320gb sata2 disk

945 intel chipset.

Asus Eax1550 256/1024mb ekran karti

vb.. vb..

arkadaşlar bende xp x64 ten vazgeçemiyordum vista hakkında söylenenlerden dolayı vistadan birazda soğumuştum nereye kadar dedim ve baran37 kardeşimizin eklediği msdn vista sp2 64 ü kurdum ve şu an gerçekten çok memnunum sadece Atheros L1 ethernet driverimle ilgili bir problem yaşadım en güncel driver olmasına rağmen, sorun pc açılışta kasılıyor uzun bir süre sonra açılıyor ve bunu sabahları pcyi açtığımda yapıyordu o yüzden anlamam 3 formata sebep oldu:) şimdilik wifi ile idare ediyorum onuda bugün yarın çözerim. anakartım asus p5b mx wifi ap.

Forever XP :rolleyes: Ben ne olursa olsun değişmem :rolleyes: Bana anca Win 95 - Win 98 farkını ya da Win 98 - Win XP farkını verebilecek bir işletim sistemi çıksın o zaman değişirim. Bana göre XP hala 10 gömlek üstün... Sevmiyorum sevemedim :clapping:

Bende daha demin Windows Vista SP1 Yükledim.Üzerine SP2 güncellemesini yükledim.Deniyorum gayet hızlı ve iyi olmuş.Vistaya bende soğuktum ama Fikirlerim değişmeye başladı.Sinir bozucu uac'yi kapattım makinede hissedilir bir fark yaşadım.Donanımımda zaten Vistaya hazırdı.4,4 Puan aldım Değerlendirmeden.Yani XP Kurmayı şimdilik düşünmüyorum.Denemeye devam edeceğim.

Bende daha demin Windows Vista SP1 Yükledim.Üzerine SP2 güncellemesini yükledim.Deniyorum gayet hızlı ve iyi olmuş.Vistaya bende soğuktum ama Fikirlerim değişmeye başladı.Sinir bozucu uac'yi kapattım makinede hissedilir bir fark yaşadım.Donanımımda zaten Vistaya hazırdı.4,4 Puan aldım Değerlendirmeden.Yani XP Kurmayı şimdilik düşünmüyorum.Denemeye devam edeceğim.

musa kardeşim 4.4 puan verdigine göre vista sana demekki sistemin iyimiş zaten bu sisteme vista yakışır zaten iyi sistemi olupda xp kullananlara ben hayret ediyorum aynı şekilde yagmuradamında sistemi vista için iyi

musa kardeşim 4.4 puan verdigine göre vista sana demekki sistemin iyimiş zaten bu sisteme vista yakışır zaten iyi sistemi olupda xp kullananlara ben hayret ediyorum aynı şekilde yagmuradamında sistemi vista için iyi

Önceden XP Kullanıyordum ama dün bir yerden Windows Vista SP2 indirdim.Deneyeyim dedim ve kullanmaya karar verdim.Windows 7 Final çıkıncaya kadar Vista SP2 Kullanacağım.

Arkadaşlar siz kendinizi Vista Sp2 veya Vista Sp3(Windows 7) ile avutmaya devam edin daha 3-4 sene çoğu kişi mecburen Xp kullanacak. 3 seneye kadar daha Xp liderliği bırakmaz. Çoğu kişi teknolojiyi geriden takip eder ya da geriden takip etmek zorunda kalır ama tek sebep de bu değil... Microsoft Vista'yı çıkaracağı zaman, Windows 7 den bile iyisini yapmalıydı ki Xp bitebilsin. Bakın Vista şöyle olacak böyle olacak dendi önemli bir yenilik yok, Windows 7 ise sanki rüya gibi olacaktı ama çıkmaya yakın ve çıktığı zaman insanlar acı bir şekilde gerçeği görmüşlerdir.

Demiyorum ki Vista, Win7 kullanmayın ama benden söylemesi harddiskinizde 1 bölüm de Xp için ayırın sonra pişman olursunuz :D

Not: Bana hadi ordan yeni sistemler daha iyi diyenler varsa iyisiyle kötüsüyle eyvallah kabul.

Ancak gözünüzü açmak için daha Vista veya Windows 7 çıkmadan öncesinde verilen umut dolu vaatlere ve haberlere bakın bir de şimdi elimizde olan bu sistemlerin vaatlerden ne kadar uzak, sıradan ve yeterince iyi olmadığına ağlayın olmadı sitem edin ki daha iyiye gidebilsin. Linux vb alternetifleri de değerlendirin elinizden geldiğince. Yoksa Microsoft ne verse razı olan köle sürülerine döneceğiz. Alternartiflerini de inceleyip ondaki iyilikleri ve fiyatları(hatta bedava) görmelisiniz ki Microsoft denen firmadan bir isteğiniz olsun, üzerlerinde baskı oluşsun. Baksanıza istedikleri gibi at koşturuyorlar! Üstüne binilen ve kandırılan kim?

Arkadaşlar siz kendinizi Vista Sp2 veya Vista Sp3(Windows 7) ile avutmaya devam edin daha 3-4 sene çoğu kişi mecburen Xp kullanacak. 3 seneye kadar daha Xp liderliği bırakmaz. Çoğu kişi teknolojiyi geriden takip eder ya da geriden takip etmek zorunda kalır ama tek sebep de bu değil... Microsoft Vista'yı çıkaracağı zaman, Windows 7 den bile iyisini yapmalıydı ki Xp bitebilsin. Bakın Vista şöyle olacak böyle olacak dendi önemli bir yenilik yok, Windows 7 ise sanki rüya gibi olacaktı ama çıkmaya yakın ve çıktığı zaman insanlar acı bir şekilde gerçeği görmüşlerdir.

Demiyorum ki Vista, Win7 kullanmayın ama benden söylemesi harddiskinizde 1 bölüm de Xp için ayırın sonra pişman olursunuz :D

Not: Bana hadi ordan yeni sistemler daha iyi diyenler varsa iyisiyle kötüsüyle eyvallah kabul.

Ancak gözünüzü açmak için daha Vista veya Windows 7 çıkmadan öncesinde verilen umut dolu vaatlere ve haberlere bakın bir de şimdi elimizde olan bu sistemlerin vaatlerden ne kadar uzak, sıradan ve yeterince iyi olmadığına ağlayın olmadı sitem edin ki daha iyiye gidebilsin. Linux vb alternetifleri de değerlendirin elinizden geldiğince. Yoksa Microsoft ne verse razı olan köle sürülerine döneceğiz. Alternartiflerini de inceleyip ondaki iyilikleri ve fiyatları(hatta bedava) görmelisiniz ki Microsoft denen firmadan bir isteğiniz olsun, üzerlerinde baskı oluşsun. Baksanıza istedikleri gibi at koşturuyorlar! Üstüne binilen ve kandırılan kim?

Barış abi şöyle bişey var.Ben zamanında pardusta kullandım ama ben biraz pc oyunlarına düşkün biriyim -_- O açıdan Linux veya Macos kullanamıyorum.Açıkçası XP'den ciddi anlamda sıkıldım çünkü.XP Kurmaktan gına geldi ya :p Vistayı ilk denediğimde hayal kırıklığına uğramıştım.Şimdi performans olarak biraz iyi sorun yaşamıyorum.Windows 7'ninde tam hazır olmasını bekliyorum.Yani final sürümünün Türkçesi çıkıncaya kadar kurmayı düşünmüyorum.Vista SP2 ile şimdilik devam edeceğim.Alternatiflerede bakmıyor değilim.

valla ben win7 kullanıyorum

puan olarak sistemime 1 veriyor :D

ama gayet de memnunum :p

vista yüklemeyi denemiştim, denemez olaydım -_-

xp normaldi ama çoğu zaman kilitlenmeler oluyordu (perfect xp kullanıyordum, baris_seven in)

başka xp lerde de aynı problem vardı

şimdi öyle bir problem yok

sadece bir kaç driver da yükleme problemi oldu

onu da ıkına ıkına becerdim :D

rahat çalışıyor şu anda sistemim

şu anda 3 tane msn açık

bittorent 2,33 gb lik dosya indiriyor tek parça

arka plan uygulamalarını hesaba katmıyorum bile

firefox ta 7sekme açık, 3tanesi tnc, 1tane vB admincp, 1face, 1video sitesi, 1tane de livestream

600-620 arasında ram kullanıyor şu anda :(

arası dedim, çünkü sürekli değişiyor, sabit değil :)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...